Metro to jeden ze środków komunikacji miejskiej, spotykany głównie w największych miejscowościach. W Polsce jak na razie możemy z niego skorzystać tylko w Warszawie. W skali świata nie brakuje jednak metropolii, które mają znacznie większe potrzeby związane ze sprawnym przemieszczaniem się mieszkańców. Przykładem tego jest Pekin, stolica Chińskiej Republiki Ludowej, przy czym utracił on niedawno swój tytuł rekordzisty.
REKLAMA
Zobacz wideo Tobiasz Bocheński: Trzy główne tematy w Warszawie? Mieszkania, korki, za mało metra
Ile kilometrów ma metro w Pekinie? Ta linia metra zapewni nam wyjątkowo długą przejażdżkę
Jeszcze do niedawna najdłuższą pojedynczą linią metra na świecie była pekińska linia nr 10. Ma ona aż 57,1 kilometra długości i obejmuje 45 stacji. Według informacji udostępnionych przez portal Travel China Guide jest drugą linią okrężną w pekińskiej sieci transportu kolejowego. Jej budowa przebiegała w dwóch etapach. Najpierw w 2008 roku otworzono odcinek od Bagou do Jinsong. Drugi etap domykający pętlę zakończył się w 2013 roku. Linia metra nr 10 przebiega przez dzielnice Haidian, Fengtai i Chaoyang. Łączy ona cztery krańce miasta i umożliwia pasażerom dogodny dojazd do wielu popularnych miejsc. Travel China Guide zaznacza, iż w tej chwili niektóre pociągi na tej linii pokonują pełną trasę i przyjmują Bagou jako stację końcową, podczas gdy inne kursują częściowo. Czas pokonania pełnej pętli wynosi około 104 minut. Jednocześnie należy podkreślić, iż "dziesiątka" jest linią o największym przepływie pasażerów spośród 29 linii metra w Pekinie. Pod koniec 2023 roku International Web Portal of Beijing informował, iż obsługuje ona średnio 1,34 miliona pasażerów dziennie. Niemniej mimo tak imponujących wyników tytuł rekordzisty utraciła w marcu 2023 roku. Gdzie wtedy powędrował?
Jaka jest najdłuższa linia metra na świecie? Metro w Moskwie może pochwalić się wyjątkową trasą
Najdłuższa pojedyncza linia metra na świecie to w tej chwili Linia Wielkiego Koła (Big Circle Line, BCL), należąca do metra w Moskwie. Otworzono ją dokładnie 1 marca 2023 roku. Jak podaje portal The Moscow Times, jest to 70-kilometrowa pętla łącząca 31 stacji - co ciekawe, w linii prostej jest to odległość nieco dłuższa niż ta między Gdańskiem a Władysławowem, która wynosi ok. 65 km. Budowa moskiewskiej nitki metra pochłonęła około 6,6 miliardów dolarów, co czyni ją jednym z największych projektów infrastrukturalnych w Rosji ostatnich dekadach. Portal English News precyzuje, iż trwała ona od 2011 do 2022 roku. Tutaj ponownie kończono ją etapami, kolejno w 2018, 2021 i w końcu w 2022 roku. W chwili oddania BCL do użytku szacowano, iż linia pomoże zmniejszyć natężenie ruchu na autostradach miejskich choćby o 15 procent i zarazem odciążyć pozostałe linie metra choćby o 25 procent. Mieszkańcy mają natomiast zaoszczędzać w czasie codziennych podróży po stolicy Rosji choćby 45 minut. Jak jednak przy tych dwóch opisanych gigantach wypada metro warszawskie?
Jak długie jest metro w Warszawie? Warszawska sieć wypada skromnie przy rekordziście
Metro w Warszawie ma do zaoferowania pasażerom linię M1, która została oddana do użytku w 1995 roku. Jej długość wynosi 23 kilometry, co obejmuje 21 stacji. Całość łączy północną dzielnicę Młociny z południową stacją Kabaty. W 2015 roku została częściowo otwarta linia M2, która wciąż jest rozbudowywana, a docelowo ma mieć 18,8 kilometra długości. Ponadto planuje się budowę trzeciej linii M3. Oficjalna strona warszawskiego metra podaje, iż zgodnie z prognozami zwiększyłoby to ruch na M1 z obecnych około 573,5 tysiąca pasażerów dziennie do około 604,5 tysiąca. W przypadku M2 ma nastąpić nieznaczny spadek z około 455,5 tysiąca pasażerów dziennie do około 452,5 tysiąca.
Zobacz też: Tysiąc kilometrów bez przesiadek. To najdłuższa trasa kolejowa w Polsce
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.