Trzy cięcia tui w sezonie, ale najważniejsze jest pierwsze. Kiedy je zrobić? gwałtownie się odwdzięczą

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl


Często służą jako żywopłoty. Aby spełniały zarówno wizualną jak i praktyczną rolę, warto wiedzieć, kiedy przyciąć tuje po zimie. Termin zbliża się wielkimi krokami. Lepiej go nie przegapić, inaczej zmarnieją.
W polskich ogrodach cieszą się ogromną popularnością, szczególnie dwie odmiany: tuja szmaragd i tuja brabant. Często chronią nas od wzroku wścibskich sąsiadów z uwagi na kolumnowy pokrój. Aby były gęste i zachwycały swoim wyglądem, należy o nie regularnie dbać. Jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych jest przycinanie.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy


Kiedy przyciąć tuje po zimie? najważniejsze pierwsze cięcie w sezonie
jeżeli zależy nam na utrzymaniu doskonałej kondycji tui w ogrodzie, niezwykle ważne jest pierwsze przycinanie w sezonie. Dotyczy jednak wyłącznie drzewek, które przekroczyły wysokość 1,5 metra. Wśród zalet wymienia się stymulowanie rozkrzewiania, szybszy wzrost, a także schludny i pożądany kształt. Optymalnym terminem będzie przełom marca i kwietnia.


W tym czasie rośliny nie rozpoczęły jeszcze intensywnej wegetacji, a ryzyko przymrozków jest bardzo niskie. Istotne jest, aby rany powstałe podczas cięcia miały szansę się zagoić, zanim nadejdą chłodniejsze dni, a młode pąki zdążyły już nabrzmieć. Możemy w ten sposób nadać krzewom pożądany kształt i utrzymać ich rozmiar. Należy pamiętać, iż w trakcie wiosennego przycinania warto skrócić pędy tui o około 1/3 ich długości. Równie istotne jest w tym okresie usunięcie wszystkich suchych i uszkodzonych gałązek.


Kiedy przycinać tuje? (zdj. ilustracyjne) Fot. Mykola Sosiukin / iStock


Kiedy wykonać ostatnie cięcie tui? Zapamiętaj terminy, inaczej mogą być już nie do odratowania
Kolejne cięcie powinniśmy wykonać w czerwcu. Wtedy też młode pędy będą miały już kilkanaście centymetrów, a młode przyrosty zaczynają ciemnieć. Można je skrócić o mniej więcej 2/3 długości. Ostatnie, trzecie już przycięcie najlepiej przeprowadzić u schyłku lata, czyli na przełomie sierpnia/września. Dzięki temu przygotujemy odpowiednio rośliny na nadejście zimy, dokonując korekty długości pędów (odcięte fragmenty nie powinny być dłuższe niż 1 cm). Warto trzymać się tych terminów, gdyż zbyt późne przycięcie może spowodować, iż nie zdążą one zdrewnieć przed mrozem (przy młodszych roślinach często kończy się to całkowitym obumarciem).


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału