"Hippie Trail", czyli "Hipisowski Szlak", to połączenie autobusowe między Londynem a Kalkutą, które było obsługiwane przez firmę Albert Tours. Pierwszy kurs rozpoczął się 15 kwietnia 1957 roku i zakończył 5 czerwca tego samego roku. Choć podróż nie należała do najkrótszych, gwałtownie zyskała ogromną popularność. Umożliwiała pokonanie gigantycznego dystansu i odwiedzenie aż 11 krajów. Wyjątkowa trasa największą uwagę skupiała wśród poszukiwaczy przygód, od których wzięła się jej potoczna nazwa.
REKLAMA
Zobacz wideo Marcin Przychodniak: choćby wysokie cła na chińskie pojazdy nie zmniejszą ich konkurencyjności
Najdłuższa trasa autobusowa na świecie. 16 tysięcy kilometrów za osiem tysięcy złotych
Regularne połączenie autobusowe z Londynu (Wielka Brytania) do Kalkuty (Indie) funkcjonowało od 1957 do 1976 roku. Trasa liczyła około 16 tysięcy kilometrów w jedną stronę i trwała ponad 50 dni. Pasażerowie przemierzali w ten sposób aż 11 krajów. Zaczynali podróż w Anglii, a później podróżowali przez Belgię, Niemcy, Austrię, Jugosławię, Bułgarię, Turcję, Iran, Afganistan, Pakistan oraz Indie. Bilet w jedną stronę na trasie Londyn-Kalkuta kosztował około 85 funtów, co stanowi w tej chwili równowartość ponad 1620 funtów, czyli co najmniej osiem tysięcy złotych. Kwota nie należała do najniższych, ale obejmowała wyżywienie, przejazd i zakwaterowanie. Na pasażerów czekały również pewne udogodnienia, co w przypadku prawie dwumiesięcznej wycieczki autobusem było wręcz koniecznością.
Z Indii zrobiła się Australia. Konflikty pokonały słynne połączenie autobusowe
Autobus Albert Tours był piętrowy i uważany wówczas za niezwykle luksusowy. Na dolnym poziomie znajdował się przedział do czytania i odpoczynku oraz jadalnia, natomiast na górze salon obserwacyjny. Autobus był w pełni wyposażony. Posiadał także własną kuchnię oraz miejsca do spania, dzięki czemu długa podróż nie była aż tak wycieńczająca. W jej trakcie pasażerom towarzyszyła muzyka z taśm lub radia oraz piękne widoki. Byli stanie zobaczyć na własne oczy Taj Mahal w Agrze, Złoty Róg Stambułu, Teheran, Błękitny Dunaj, Benaras nad Gangesem, Morze Kaspijskie, przełęcz Drakońską, Dolinę Renu i wąwóz Kabul. Dodatkową atrakcją były także zakupy w różnych krajach.
Zobacz też: To jedyne takie miejsce na świecie. Tu zjedziesz do wnętrza wulkanu. Tego widoku nie da się zapomnieć
Z czasem połączenie autobusowe na trasie Londyn-Kalkuta stało się tak popularne, iż stworzono choćby całoroczny rozkład jazdy obejmujący również kursy do Sydney w Australii. Niestety to wszystko ostatecznie dobiegło końca w 1976 roku. Powodem były polityczne napięcia, w tym konflikty w Iranie oraz zaostrzona sytuacja między Pakistanem a Indiami.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.