Z początkiem roku 2024 zakończono prace związane ze wznoszeniem ścian żelbetowych parteru i piętra. Wykonany został w całości strop nad parterem, komunikacja pionowa w budynku i szyb windowy. Na ukończeniu jest też konstrukcja stropodachu budynku.
Aktualnie realizowane są roboty zbrojarskie i betoniarskie związane m.in. z wykonaniem attyk stropodachu. Równocześnie prowadzone są prace związane z wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej oraz izolacji termicznych ścian fundamentowych. Na projektowanym wybiegu dla szympansów wykonano większość stóp. Ponadto realizowane są prace ziemne m.in. wykonanie zasypów wokół budynku oraz prace porządkowo-przygotowawcze na terenie pod wybieg dla makaków japońskich.
W najbliższym czasie rozpoczną się m.in. prace konstrukcyjne na wybiegu dla makaków, a w dalszej kolejności prace przygotowawcze pod montaż dźwigarów dachowych z drewna klejonego. Na drewnianej podkonstrukcji będzie się wspierał świetlik dachowy zaplanowany w budynku.
W miejscu dawnego i nieużytkowanego obiektu dla dużych kotów, na zlecenie ZIM powstaje pawilon dla szympansów i makaków japońskich.
Po wyburzeniu starych zabudowań, wykonawca przystąpił do zabezpieczenia zabytkowych, pochodzących z 1967 r. ceramicznych dekoracji autorstwa Heleny i Romana Husarskich, które niegdyś zdobiły pawilony dla dużych kotów. Z uwagi na dodatkowe wytyczne konserwatorskie, ten zakres zadania był dużo większy niż pierwotnie planowano. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych metod konserwatorskich udało się bezpiecznie zdemontować mozaiki oraz poddać je konserwacji.
Po wyburzeniu starych zabudowań i zabezpieczeniu zabytkowej mozaiki, wykonawca przystąpił do robót ziemnych. W ich trakcie okazało się, iż ze względu na warunki gruntowe, należy zmienić metodę posadowienia nowego pawilonu. Zamiast fundamentów liniowych, zastosowana będzie tzw. płyta fundamentowa, dzięki której budynek będzie bardziej stabilny.
Nowy pawilon dla szympansów i makaków japońskich został tak zaprojektowany przez pracownię MINIMA Piotr Gryszka, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwacji zwierząt latem i zimą, przy zapewnieniu im bardzo dobrych warunków do bytowania. Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu – temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt „zielona fosą” i barierką.
Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Zimą z kolei, będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego.
Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku, gdzie w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwiedzających.
Przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne będą tak zaaranżowane, by z jednej strony dać zwiedzającym złudzenie przebywania w otoczeniu zwierząt, a z drugiej zaś, by zapewnić szympansom i makakom miejsce do bytowania podobne do naturalnego
fot. ZIM w Krakowie Patrycja Bliska