Trumna z grzybni czy narzędzie do materializowania emocji? Poznajcie pomysły finalistów Young Design 2023!

poptown.eu 1 rok temu

Po raz szesnasty ogólnopolski Konkurs Young Design rzuca światło na projekty młodych wizjonerów. Już za parę dni grono jury wybierze następną gwiazdę designu, która dołączy do grupy zwycięzców, takich jak Maja Ganszyniec, Joanna Jurga, Ewa Dulcet, Martyna Świerczyńska, Maciej Sobczak, Karol Murlak czy Anna Eliza Gwiazda. Nagrodzona osoba może również liczyć na stypendium wynoszące 20 000 zł!

Konkurs ma nagradzać nie tylko estetyczność, ale i innowacyjność propozycji młodych projektantów. Design w założeniach tego wydarzenia to hybryda artyzmu i pomysłowości. Wygrany projekt wzorniczy ma być propozycją, która ma potencjał na ulepszenie naszej rzeczywistości. W nawiązaniu do roku Mikołaja Kopernika, tegoroczna edycja skupia się na odnalezieniu wyjątkowych odkrywczyń i odkrywców. Do finału zakwalifikowało się 6 kandydatów i kandydatek, którzy przekroczyli granice tego co znane i sięgnęli po niekonwencjonalne sposoby, by wyznaczyć rozwiązania na lepszą przyszłość.

Projekt Aleksandry Wróbel Mycelio, który został wybrany jako jeden z topowych designów, ma być bezpieczną alternatywą dla kremacji zwierząt. Jako iż ze względu na toksyny wydzielane z rozkładanego ciała, chowanie zwierząt bezpośrednio w ziemi jest nielegalne, Aleksandra zaproponowała stworzenie trumien z grzybni. Pojemnik z grzybni ma zredukować okres rozkładu ciała oraz zniwelować wszelkie szkodliwe dla środowiska substancje dzięki grzybów, które przemieniają je na pokarm dla siebie.

Następną finalistką jest Beata Świętońska, która zaprezentowała swój koncept na układankę, będącą symulacją świata roślin. Flor-i, bo tak nazywa się urządzenie, ma pozwolić na poznawanie praw natury i pomóc zwiększyć szacunek do środowiska i żyjących w nim organizmów.

Następny projekt to Próbnik Tkanin Żakardowych z Wykorzystaniem Druku Sublimacyjnego, stworzony przez Inkę Fischer. Wykorzystując tę technikę druku, autorka postanowiła stworzyć alternatywę dla innych tkanin żakardowych, do których produkcji wymagana jest duża ilość surowców i których proces tworzenia skutkuje kumulacją odpadów.

Basow, czyli łatwy w użyciu odsalacz wody, to propozycja Jakuba Brussa. Projekt jest odpowiedzią na problem z niedoborem wody pitnej, szczególnie w ubogich krajach. Urządzenie jest niezwykle egalitarne, proste w użyciu i kompaktowe, a do tego napędzane na energię słoneczną!

W społeczeństwie świadomym ekologicznie wzrasta zapotrzebowanie na nowe, przystępne rozwiązania wspierające oszczędzanie energii. Projekt Jacka Janasa można porównać do kotłowni lub pomieszczenia gospodarczego, które znajdują się w większości domów jednorodzinnych. Jednak jego rozwiązanie dedykowane jest zdecydowanie mniejszym przestrzeniom. Dzięki SelfHytte możemy cieszyć się funkcjonalnością, estetyką oraz korzyściami związanymi z urządzeniami OZE. To łatwe w montażu choćby na niewielkiej powierzchni, intuicyjne narzędzie do wprowadzenia rozwiązań, takich jak fotowoltaika, rekuperacja, turbiny wiatrowe, magazynowanie energii, zbieranie wody szarej itp. istotną rolę w projekcie odgrywa kominek, który może przyjąć tradycyjną lub nowoczesną formę, tworząc w domu przytulną atmosferę, jednocześnie wspierając działanie całego urządzenia.

Ostatni projekt to narzędzie do materializacji emocji, które autorka Oleksandra Milishchuk nazwała FEMO. Założeniem jest stworzenie wizualnej formy uczuć, która pozwoli na oswojenie i bardziej efektywne zrozumienie struktury swoich emocji. Na podstawie szczegółowego testu psychologicznego powstaje wydrukowana na drukarce 3D forma, która jest w pełni zindywidualizowanym odbiciem stanu emocjonalnego osoby badanej.

Już 1 czerwca, podczas gali w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego zostaną wybrani zwycięzcy tego wyjątkowego konkursu! Stay tuned, a jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o konkursie, informacje znajdziecie tu.

Patroni medialni: Rzeczpospolita, Polskie Radio Program Trzeci, Magazif, Sztuka Architektury, Architektura i Biznes, WhiteMad, dlastudenta.pl, HIRO, POPTOWN

Patronaty honorowe: Prezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rozwoju i Technologii (Patronat nad Galą Konkursu), Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Sztuk Pięknych, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Partnerzy: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Totalizator Sportowy Sp. z o.o., LTG Cargo Polska Sp. z o.o., Operator ARP Sp. z o.o., ARP Budownictwo Sp. z o.o.

Dofinansowane przez: Fundacja Orlen, Polska Fundacja Narodowa, Fundacja ARP

Idź do oryginalnego materiału