Trudno go znaleźć, trudno wypatrzyć. Najmniejszy gad na świecie jest wielkości paznokcia

g.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. www.istockphoto.com/phototrip


Podczas zwiedzania suchych lasów Madagaskaru grupa turystów natknęła się na niezwykłe stworzenie. To, co wydawało się zaschniętym liściem, okazało się nowym gatunkiem kameleona z rodzaju Brookesia. Najmniejszy gad na świecie jest wielkości ludzkiego paznokcia. Niezwykle trudno go znaleźć, a jeszcze trudniej wypatrzyć.
Kameleony z rodzaju Brookesia, mimo iż nie zmieniają kolorów jak ich więksi kuzyni, posiadają niezwykłą zdolność do maskowania się w swoim naturalnym środowisku. Te miniaturowe jaszczurki doskonale imitują zeschłe liście. Czyni je to prawie niewidocznymi na tle leśnej ściółki. Brookesia nana, uznawany za najmniejszego przedstawiciela tego gatunku, mierzy zaledwie 2,2 centymetra długości, co odpowiada rozmiarowi kciuka. Żyje w wilgotnych lasach północnego Madagaskaru. Odkryty został w 2021 roku, tylko i wyłącznie dzięki niezwykle szczęśliwemu zbiegowi okoliczności. Dlaczego? Tego kamelona niezwykle trudno znaleźć, a jeszcze trudniej go wypatrzyć. Postępujące wycinki drzew i zmiany środowiskowe, do których dochodzi na tych terenach, paradoksalnie ułatwiają jego lokalizację.

REKLAMA







Zobacz wideo Sandra Kubicka ocenia swoje stylizacje. "Jestem kameleonem", "Trochę jak Morticia Addams"



Kameleon Brookesia nofy, czyli niedawno odkryty gatunek. Wypatrzyli go turyści
Turyści odkryli Brookesia nofy w suchych lasach wschodniego Madagaskaru. Doniesienia podróżnych oraz informacje zamieszczone przez nich w sieci przyciągnęły uwagę naukowców. Miguel Vences z Brunszwiku oraz miejscowi zoologowie, Andolalao Rakotoarison i Alida Frankline, udali się do wskazanej lokalizacji. Tam rzeczywiście odkryli nowego karłowatego kameleona. To jeden z najmniejszych gatunków gadów na świecie. Osiąga maksymalną długość 3,3 centymetrów. Występuje na bardzo ograniczonym obszarze. Dalsze badania nad tym gatunkiem mają wyjaśnić, jakie funkcje pełnią jego charakterystyczne wyrostki kościste znajdujące się z tyłu głowy.


Kameleon madagaskarski. Dopiero co odkryty, a już zagrożony
Ten niedawno zidentyfikowany karłowaty kameleon zamieszkuje przybrzeżne lasy deszczowe Madagaskaru – obszary szczególnie narażone na wycinkę i degradację środowiska. Dlatego też naukowcy już biją na alarm: nieznany dotąd gatunek może gwałtownie zniknąć. Jego ochrona staje się więc priorytetem. Ironią losu może być fakt, iż to właśnie turystyka, często oskarżana o niszczenie przyrody, najprawdopodobniej przyczyniła się do jego uratowania. Gdyby nie podróżnicy świat mógłby nigdy nie dowiedzieć się o istnieniu tego niezwykłego stworzenia. Zwierzę jest krewnym Brookesia ramanantsoai, który występuje na wschodnich wyżynach Madagaskaru. Żyje głównie na ziemi, polując na drobne bezkręgowce w ściółce leśnej. Rzadko wspinają się na gałęzie.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału