Trik z PRL-u wraca do łask. Zrób to, a pościel będzie świeża i wolna od roztoczy

g.pl 22 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Anne Boonkerdthinthai / iStock


Świeża pościel jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia i jakości snu. w tej chwili wiele produktów do prania dostępnych na rynku obiecuje "świeżość na dłużej". Istnieje jednak pewien domowy sposób, za pomocą którego osiągniemy taniej znacznie lepszy efekt. Kiedyś był bardzo popularny, a teraz wraca do łask.
Krochmalenie pościeli oraz niektórych innych tkanin było niezwykle powszechną praktyką w okresie PRL-u, a choćby nieco później. Z czasem zaczęto od niej odchodzić, ale w tej chwili w sklepach coraz częściej pojawiają się produkty do tego przeznaczone. Krochmal można jednak też przygotować samodzielnie. Zajmie to nam tylko chwilę, kosztuje niewiele, a możemy dzięki temu dużo zyskać.


REKLAMA


Zobacz wideo Prasujesz pościel? Wypróbuj krochmal w sprayu


Co to jest krochmal i do czego służy? Ten prosty zabieg niesie ze sobą wiele korzyści
Krochmal to rodzaj płynu, który powstaje po zmieszaniu skrobi roślinnej z wodą i zagotowaniu takiej zawiesiny. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się skrobię ziemniaczaną. Krochmalenie tkanin wykonuje się przede wszystkim ze względów higienicznych. Pokryte taką ochronną warstwą włókna nie wchłaniają potu i brudu, co ogranicza namnażanie się bakterii. Ponadto nie gromadzi się w nich obumarły naskórek, więc w ten sposób zapobiegamy rozwojowi roztoczy. Na materiałach nie osiada też kurz. W rezultacie tkaniny po nakrochmaleniu mogą być dłużej użytkowane, a wszelkie zanieczyszczenia będą łatwo usunięte ze skrobią podczas kolejnego prania.
Jednocześnie należy podkreślić, iż stosowanie krochmalu ma również wymiar praktyczny. Tkaniny zyskują dzięki niemu gładkość i świeży wygląd. Oprócz tego krochmal nadaje im sztywność i zapobiega gnieceniu. Z tego względu sprawdzi się świetnie w przypadku koszul czy obrusów. Poleca się go szczególnie do bawełnianego adamaszku, z którego wyrabia się m.in. serwety na stoły. Niebawem zaś materiał ten z pewnością przyozdobi wiele koszyków wielkanocnych. Jak więc widać, krochmal warto rozważyć w różnych sytuacjach. Jak jednak zabrać się za jego wykonanie?


Jak zrobić krochmal? Domowy sposób zajmie ci chwilę, a efekty będą spektakularne
Aby wykonać domowy krochmal, w pierwszej kolejności musimy do połowy szklanki zimnej wody dodać 2-3 łyżki skrobi ziemniaczanej i dokładnie wymieszać składniki. Następnie w garnku zagotowujemy trzy litry wody i dodajemy do wrzątku przygotowaną mieszankę, cały czas mieszając. Gdy płyn zgęstnieje, przelewamy go do wanny lub dużej miski i rozcieńczamy z letnią wodą. Do tak przygotowanej kąpieli wkładamy wypraną wcześniej pościel lub inne tkaniny i pozostawiamy do namoczenia przez około 15 minut. Na koniec wystarczy odcisnąć nadmiar wody z materiału i pozostawić go do wyschnięcia.
Zobacz też: Nie wyrzucaj brudnych skarpetek. Wystarczy połączyć cztery składniki. Materiał znów będzie śnieżnobiałyKrochmal można z powodzeniem stosować do bawełny i lnu. Niestety metoda ta nie sprawdzi się w przypadku tkanin syntetycznych i wełny. Nie zaleca się jej także do bielizny pościelowej z satyny bawełnianej. Krochmalenie ręczników i ścierek z kolei zmniejszy ich chłonność.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału