Tragedia na Uniwersytecie Warszawskim: 22-letni student prawa zaatakował portierkę i ochroniarza. Minister Adam Bodnar składa kondolencje.

plotkosfera.pl 4 godzin temu

W środę wieczorem, 7 maja 2025 roku, na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego doszło do tragicznego zdarzenia. 22-letni student III roku prawa zaatakował portierkę, która zamykała drzwi do Audytorium Maximum, używając narzędzia przypominającego siekierę lub toporek. Na pomoc kobiecie ruszył ochroniarz, ale również został ciężko ranny. Funkcjonariusz SOP, który był na miejscu w związku z wizytą ministra Bodnara, udzielił pomocy interweniującym pracownikom Straży Uniwersyteckiej i rannemu ochroniarzowi.

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar potwierdził swoją obecność na terenie kampusu w momencie zdarzenia. „Jestem głęboko poruszony dzisiejszym makabrycznym zdarzeniem na Uniwersytecie Warszawskim. Składam kondolencje bliskim osoby zmarłej oraz całej społeczności uniwersyteckiej” – powiedział minister Bodnar.

Mężczyzna, który zaatakował portierkę i ochroniarza, ma rany cięte obu dłoni oraz głowy – podała na swoim profilu na X WSPRiTS Meditrans SPZOZ w Warszawie. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar potwierdził, iż był obecny na terenie kampusu w momencie zdarzenia, uczestnicząc w wykładzie akademickim. Został ewakuowany przez funkcjonariuszy SOP po tym, jak dowiedział się o tragedii.

„Tak, byłem obecny na terenie kampusu uniwersyteckiego w momencie zdarzenia. Znajdowałem się w miejscu odległym, uczestnicząc w wykładzie akademickim. Nie widziałem tego tragicznego zajścia” – powiedział minister Bodnar.

Rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak ogłosił czwartek 8 maja dniem żałoby na uczelni. Minister nauki Marcin Kulasek i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski złożyli wyrazy współczucia rodzinom ofiar. „W związku z zaistniałą sytuacją (…) 8 maja 2025 r. ogłaszam dniem żałoby na Uniwersytecie Warszawskim” – powiedział rektor Nowak.

„W obliczu tego dramatu myślami jestem z rodziną i bliskimi ofiary. Pragnę złożyć im wyrazy najgłębszego współczucia” – powiedział minister Kulasek.

W związku z tym zdarzeniem, Uniwersytet Warszawski oraz władze miasta podjęły działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa na kampusie. Policja oraz straż miejska zwiększyły obecność na terenie uczelni, aby zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości.

Według danych Policji, w 2024 roku w Polsce odnotowano 13 456 przypadków przestępstw na uczelniach wyższych. Z tego 2 156 przypadków dotyczyło przemocy wobec osób, a 1 435 przypadków dotyczyło uszkodzenia mienia.

Uniwersytet Warszawski jest jedną z największych i najbardziej prestiżowych uczelni w Polsce, z 44 000 studentów i 3 500 pracowników. Uczelnia ma długą tradycję i jest znana z wysokiego poziomu nauczania i badań.

Warto podkreślić, iż bezpieczeństwo na uczelniach wyższych jest prioritety dla władz i administracji. Monitoring oraz ochrona są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa studentom i pracownikom.

Źródła:

* Uniwersytet Warszawski
* Policja
* Ministerstwo Sprawiedliwości
* Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
* WSPRiTS Meditrans SPZOZ w Warszawie

Idź do oryginalnego materiału