Tradycyjny przepis na domowy smalec. Doskonały dodatek do kanapek i ogórków kiszonych. Ważnym składnikiem jest polski owoc

stronakuchni.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123rf.com/arfo/zdjęcie ilustracyjne


Domowy smalec to kaloryczna i aromatyczna przekąska, która świetnie smakuje z pajdą świeżego chleba. Tradycyjnie smalec przygotowywany jest ze słoniny wieprzowej lub gęsiego tłuszczu. Za wyjątkowy smak domowego smalcu odpowiada starte jabłko i suszony majeranek. Zobacz przepis na domowy smalec jak za dawnych lat.

Smalec – przepis z utartym jabłkiem

Liczba porcji: dla 4-6 osób.
Czas przygotowania: około 1,5 godziny.
Stopień trudności: łatwy.

Składniki:

  • 1 kg gęsiego tłuszczu lub słoniny wieprzowej,
  • 2 kwaśne i twarde jabłka,
  • 1 cebula,
  • 10 g majeranku,
  • Opcjonalnie: 200 g podgardla wieprzowego na skwarki.

Jak zrobić smalec?

Przygotowanie:

  1. Słoninę wieprzową lub tłuszcz gęsi należy pokroić na kawałki, włożyć do garnka o grubym dnie. Można też użyć patelni żeliwnej. Należy stopić na średnim ogniu. Tak samo należy zrobić z podgardlem i także smażyć w tłuszczu.
  2. Powstałe skwarki należy wyjąć łyżką cedzakową. Do tłuszczu należy dodać pokrojoną drobno cebulę i doprawić suszonym majerankiem.
  3. Jabłka należy obrać, pozbawić gniazd nasiennych, pokroić na kawałki lub zetrzeć na tarce o grubych oczkach.
  4. Smalec należy smażyć tak długo, aż cebula stanie się miękka. Następnie należy wlać do wybranego naczynia do wystygnięcia.
  5. Gotowy smalec można trzymać w lodówce choćby do miesiąca.

Sposób podania

Tradycyjnie smalec podawany jest do kromki świeżego chleba. Najlepiej smakuje z pszennym bochenkiem albo chlebem razowym. Często smalec służy także jako okrasa do domowych pierogów, gotowanych ziemniaków lub dań z kaszy gryczanej.

Smalec z jabłkiem

Można zastanawiać się, po co dodawane jest jabłko do smalcu. Odpowiedź jest bardzo prosta. Po pierwsze dzięki jabłku smalec nabiera łagodniejszego, lekko słodkiego smaku. Po drugie, soczystość jabłka sprawia, iż smalec ma delikatniejszą konsystencję i można go łatwiej smarować na chlebie. Po trzecie jabłko sprawia, iż cebula i czosnek nie są takie ostre w smaku. Ponadto dodawanie jabłka do smalcu jest tradycyjną praktyką w kuchni polskiej. W ten sposób kultywuje się polską kulturę kulinarną.

Przyprawy i dodatki

Do domowego smalcu można dodać nie tylko jabłko i majeranek. Według potrzeb stosuje się sól, świeżo zmielony czarny pieprz, czosnek, a także rozmaryn lub tymianek. Ponadto można eksperymentować z tradycyjnym przepisem i zamiast jabłka dodać gruszkę.

Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Idź do oryginalnego materiału