Tradycja i nowoczesność. Wśród mistrzyń tkactwa znalazła się mieszkanka naszego powiatu

sokolka.tv 3 tygodni temu

Tkactwo ludowe to nie tylko dywany. Są wśród nich tradycyjne tkaniny, ale także wspaniałe ubrania, torebki, poduszki, leżaki, parawany, w których pomysłowo i umiejętnie radziuszkę wykorzystano. W sobotę, 26 października w Galerii Podlaskiego Instytutu Kultury ogłoszono laureatów Ogólnopolskiego Konkursu na Tkaninę Przetykaną – Radziuszkę. Laureatki pierwszych miejsc to: Sabina Koch, Urszula Mendryk, Karina Zaborowska i Anna Lewczuk. Jedna z nich jest twórczynią z naszego powiatu.

Do Ogólnopolskiego Konkursu na Tkaninę Przetykaną – Radziuszkę dwudziestu twórców przesłało 32 prace. Artyści mieli za zadanie skorzystać z dawnych wzorów zawartych w publikacji Podlaskiego Instytutu Kultury „Radziuszka – wzory i technika”.

Konkurs prowadzony był w dwóch kategoriach: tkanina tradycyjna oraz mniejsza forma tkacka, czyli produkty użytkowe inspirowane tkaniną przetykaną. W pierwszej nagrodzono i wyróżniono łącznie dziewięć osób.

Na najwyższym podium znalazły się aż trzy artystki:

  • Sabina Koch ze Szczepek za radziuszkę,
  • Urszula Mendryk z Białegostoku za kapę „Kamienne kręgi”,
  • Karina Zaborowska z Podkamionki za obrus „Pająk”.

Należy podkreślić, iż rękodzielniczki zajęły pierwsze miejsce ex aequo.

W drugiej kategorii, mniejszej formie tkackiej, którą jest produkt użytkowy wykonany z wykorzystaniem lub inspirowany tkaniną przetykaną, łącznie nagrodzono i wyróżniono 12 twórczyń.

Zobacz też: Wybitna tkaczka z Korycina

Renesans tkactwa

Członkini jury konkursowego Aleksandra Pluta z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej zaznaczyła, iż konkurs na radziuszkę ma swój cel promocyjny.

– To jest renesans radziuszki, która była trochę zapomniana, a przez ostatnie lata przeżywa renesans, takie konkursy właśnie ożywiają te niektóre zapomniane troszkę tradycje – podkreślała.

Dzień tkaczki 2024. Obchody i wystawa

/opr. red./

Idź do oryginalnego materiału