Tor Wyścigów Konnych na Służewcu od zaplecza

okiemobiektywu.pl 1 rok temu
Tor wyścigów konnych na Służewcu to skryte za murem i na co dzień niedoceniane dziedzictwo przedwojennej Warszawy. Teren Toru Służewiec jest blisko dwukrotnie większy od Łazienek Królewskich ale jednocześnie prawie nieznany. Zapraszam Was na wycieczkę na zaplecze hipodromu. W maju 2022 roku miałem okazję uczestniczyć w 6. i 7. dniu wyścigowym na torze w Warszawie. Odbyło się to przy okazji pierwszej edycji Warsaw Caravaning Festiwal. Już za kilka, na zaproszenie Warszawskiego Centrum Caravaningu WCC ponownie będę m.in. podziwiał wyścigi konne które są częścią Festiwalu.


Największy kompleks architektury modernistycznej w stolicy, zanurzony w zieleni, powstał z inicjatywy Towarzystwa Zachęty do Hodowli Koni. Oprócz hipodromu, kompleks obejmuje również rozległe miasteczko wyścigowe, czyli ośrodek mieszkalno-treningowy. Niektórzy mieszkańcy kompleksu wywodzą się z rodzin wyścigowych, które były związane z torem wyścigowym przy ulicy Polnej.

Historia Toru Wyścigów Konnych na Służewcu

3 czerwca 1939 roku otwarto Tor Wyścigów Konnych na Służewcu, mieszczący się przy ulicy Puławskiej. W chwili otwarcia, Tor Służewiec był największym i najnowocześniejszym obiektem tego typu w Europie i do dziś uchodzi za jeden z najpiękniejszych na świecie. Architektura budynków, dwóch torów i trzech trybun jest doskonale wykonana, a usytuowanie wśród bujnej zieleni dodaje mu malowniczości.


Główny architekt Służewca, hrabia Zygmunt Plater-Zyberk, zwiedził najważniejsze europejskie tory wyścigowe przed rozpoczęciem projektowania, co pozwoliło na uniknięcie błędów i wykorzystanie najnowszych rozwiązań technicznych. Zadbał on o odpowiednie usytuowanie torów, aby uniknąć gromadzenia się wody, oraz o ich kształt, dostosowany do sportowych gonitw. Oprócz trzech trybun dla gości o różnej zasobności portfela, na terenie kompleksu wybudowano także mieszkania dla personelu, magazyny, stajnie na 800 koni, studnię i wieżę ciśnień, tworząc w ten sposób małe miasteczko wyścigowe. Kompleks wyposażono również w nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania techniczne, takie jak automatyczne zraszanie oraz podziemne przejście między stajniami a padokiem.


Historia wyścigów konnych w Warszawie sięga końca XVIII wieku i jest dużo starsza niż historia Toru Wyścigowego na Służewcu. W ciągu lat miejsca organizacji wyścigów konnych zmieniały się, a najdłużej funkcjonującym torem był tor wyścigowy na Polach Mokotowskich, zlokalizowany w pobliżu placu Unii Lubelskiej. Z powodu rosnącej popularności wyścigów już od lat 20. XX wieku rozważano budowę stałej siedziby. Jednak dopiero po zakupie ziemi na terenie Służewca w 1926 roku udało się rozpocząć budowę, która trwała trzynaście lat. Tor cieszył się popularnością tylko przez trzy miesiące przed wybuchem wojny. W tym czasie w gonitwach na Służewcu wystartowało ponad tysiąc koni!

Po wojnie Tor Wyścigów Konnych na Służewcu był stosunkowo kilka dotknięty zniszczeniami, gdyż w czasie wojny stacjonowali tam Niemcy. Po wojnie prywatne stadniny zostały znacjonalizowane, a Tor Wyścigowy został przejęty przez przedsiębiorstwo Państwowe Tory Wyścigów Konnych. Pierwsze wyścigi po wojnie odbyły się już w 1946 roku. W 1989 roku doszło do kolejnych zmian - w tej chwili zarządzaniem kompleksem zajmuje się Polski Klub Wyścigów Konnych, a inwestorem strategicznym jest Totalizator Sportowy.


Tor na Służewcu od dawna był znany nie tylko jako miejsce rozrywki, ale także hazardu. Popularne hasło "bomba w górę" przyciągało i przyciąga zarówno stałych bywalców, jak i doświadczonych graczy oraz amatorów, czyli hazardzistów. Jednakże, jak pokazuje film "Piłkarski poker", tor wyścigowy ma swoją ciemną stronę, w tym ustawione gonitwy, nielegalne zakłady i przekręty. Z drugiej strony, dla Jerzego Hoffmana, Służewiec był miejscem do obserwacji obyczajów, co pokazuje jego mało znanym, ale dowcipnym dokumencie "Typy na dziś" z 1959 roku.
Można przekonać się, jak w tej chwili wyglądają Wyścigi, wybierając się na jedną z nich. Wśród najważniejszych gonitw wymienić można Wielką Warszawską, która odbywa się na przełomie września i października, ustanowioną w 1895 roku. Zwycięzca tej gonitwy otrzymuje Nagrodę Prezydenta m. st. Warszawy, a jego sukces często przesądza o przyznaniu nagrody Konia Roku.

Warsaw Caravaning Festiwal

Warsaw Caravaning Festiwal to nowy pomysł na wydarzenie caravaningowe, które przyciąga pasjonatów podróży i niezależności. Po raz drugi Festiwal organizowany jest na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.

WCF jest kompleksowym wydarzeniem skierowanym do wszystkich fanów i pasjonatów kamperów i przyczep kempingowych.

Impreza ma charakter plenerowy i festiwalowy tworząc wyjątkowe miejsce dla integracji środowiska caravaningowego z targami branżowymi, dając niezliczone możliwości zarażania nowych osób pasją do caravaningu.
Ważnym i atrakcyjnym dla caravaningowców punktem imprezy jest Zlot. Przygotowane jest miejsce dla około 140 ekip, tak aby uczestnicy spędzili ze sobą trzy dni komfortowo i w dobrej zlotowej atmosferze, w pięknej scenerii Służewca.
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA
GPS: 52° 9′ 39.11″ N, 21° 0′ 53″ E
Idź do oryginalnego materiału