Informację o rekordzie przekazała w sieci Wrocławska Organizacja Turystyczna, zrzeszająca lokalne instytucje i pasjonatów miasta. Jej celem jest budowanie usług turystycznych najwyższej jakości oraz promowanie Wrocławia w Polsce i za granicą.
– Wykorzystujemy potencjał Wrocławia, aby zachęcić mieszkańców Polski i świata do odwiedzenia oraz odkrywania wszechstronnych możliwości stolicy Dolnego Śląska – czytamy.
Z danych wynika, iż w 2024 roku turystyka przyniosła blisko 450 milionów złotych wpływów do budżetu miasta – głównie z podatków, transportu i usług miejskich. Co więcej, 8 proc. mieszkańców Wrocławia pracuje w sektorach związanych z turystyką.
– Ruch turystyczny to także magnes dla inwestycji zagranicznych. Dobre opinie o mieście przekładają się na większe zainteresowanie ze strony biznesu – przekazał Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta.
W 2024 roku Wrocław odwiedziło 6,6 mln osób
Z 6,6 miliona odwiedzających, 3,5 miliona to turyści nocujący, a 3,1 miliona – jednodniowi. 26 proc. pierwszej grupy stanowią osoby zza granicy– najczęściej z Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii i Francji.
Rekordowy ruch turystyczny odnotowano w grudniu, co nie dziwi, ponieważ odbywa się wtedy jarmark bożonarodzeniowy. Ten we Wrocławiu wielokrotnie zajmował wysokie pozycje w wielu rankingach i cieszy się sporym zainteresowaniem. W grudniu 2024 roku, Wrocław odwiedziło ponad 700 tysięcy osób.
Wśród najczęściej odwiedzanych miejsc znalazły się: ZOO Wrocław, Hydropolis, Kolejkowo oraz Panorama Racławicka. Łącznie te cztery miejsca przyciągnęły ponad 2,6 miliona odwiedzających w ciągu roku. Oprócz tego 22 proc. mieszkańców miasta przyjmowało u siebie gości, pokazując im lokalne atrakcje.
Jest wiele planów na dalszy rozwój miasta. Wśród nich znalazły się szkolenia dla branży turystycznej, kampanie promocyjne na rynkach arabskich i azjatyckich oraz budowa marki turystycznej wokół Odry jako unikalnego waloru Wrocławia.
Duży wpływ na wzrost ruchu turystycznego miał również sukces Portu Lotniczego Wrocław. W 2024 roku obsłużył 4,5 miliona pasażerów, z czego ponad 2,2 miliona przyleciało do miasta – to o 15 proc. więcej niż rok wcześniej.
Jak pisaliśmy w naTemat.pl, jesienią zeszłego roku lotnisko we Wrocławiu poinformowało, iż z powodu planowanego remontu płyty, port zostanie zamknięty od października do grudnia 2025 roku.
Rejsy z lotniska nie będą się odbywały w dniach 25 października-4 grudnia. Ma to związek z chęcią zachowania bezpieczeństwa podczas gruntownego remontu. Dzięki temu prace będą przebiegały także szybciej.