To polskie miasto podbija serca turystów. Teraz powstanie tu "szlak 7 cudów"

g.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Aleh Varanishcha/istock


Gdzie najlepiej wybrać się na krótki city break? jeżeli nie masz pomysłu na wycieczkę, jedź do Torunia. Miasto uzyskało właśnie spore dofinansowanie na wyremontowanie najciekawszych zabytków. Już niedługo przejdą rewitalizację, po których będą przyciągać turystów jak magnes.
Sezon wiosenno-letni to najlepszy czas na organizowanie weekendowych wycieczek i krótkich wypadów do innych miast. jeżeli chcesz niedługo zorganizować interesujący city break, to jedź do Torunia. Stolica województwa kujawsko-pomorskiego pozyskała właśnie dofinansowanie na stworzenie interesującego szlaku prowadzącego przez najciekawsze lokalne zabytki.


REKLAMA


Zobacz wideo Blanka Lipińska wspomina podróże z "(Nie)Poradnika Turystycznego". Gdzie było najwięcej trudności?


Jakie zabytki znajdują się w Toruniu? Te obiekty przejdą gruntowne remonty
Władze Torunia opublikowały niedawno informację o podjęciu pierwszych kroków w celu zrealizowania projektu "7 cudów Torunia - szlak po unikatowych zabytkach na obszarze UNESCO". Jego celem jest zrewitalizowanie siedmiu najciekawszych miejsc toruńskiej starówki, które turyści powinni obowiązkowo zobaczyć podczas zwiedzania miasta. Prace remontowe obejmą:


Ratusz Staromiejski,
Centrum Kultury Dwór Artusa,
Dom Eskenów,
ruiny Zamku Krzyżackiego,
Katedrę pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty,
Kościół pw. św. Jakuba Apostoła,
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego.


Jak podano na stronie torun.pl, kwota całkowita projektu to 68 520 102,16 złotych, jednak miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 48 569 054,36 złotych w ramach Działania 7.1. "Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej" i Obszaru 2: "Ochrona i podniesienie atrakcyjności turystycznej obiektów dziedzictwa kulturowego" z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.


Udało nam się pozyskać pieniądze na niezwykle ciekawy, bezkompromisowy projekt rewitalizacji '7 cudów Torunia'. On dotyczy środków, które wpłyną do naszej kasy na działania rewitalizacyjne, cyfryzacyjne, a także na otwarcie obiektów, które stanowią szkielet tego projektu. To siedem przepięknych lokalizacji, kubatur zabytkowych z terenu zespołu staromiejskiego


- powiedział Paweł Gulewski, prezydent Torunia, cytowany przez torun.pl.
Zobacz też: Wrocław z rekordową liczbą turystów. Które atrakcje ich przyciągnęły? Pokazują to dane z telefonów


Co fajnego w Toruniu? Szykuje się sporo zmian
W ramach projektu "7 cudów Torunia" zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie, restauratorskie, renowacyjne i remontowe w każdym z wymienionych zabytków. Jakie zmiany zajdą w tych miejscach?


Ratusz Staromiejski - stworzenie jasnej i klarownej ścieżki zwiedzania Ratusza, modernizacja wystaw w Sali Gotyckiej i Sali rzemiosła artystycznego, utworzenie nowych części edukacyjnych i przystosowanie parteru dla osób z trudnościami w poruszaniu się.
Dom Eskenów - przeniesienie bramy wejściowej do budynku przy ulicy Łaziennej, utworzenie repliki bramy na dawnym wejściu i udostępnienie turystom sali z kołowrotem.
Centrum Kultury Dwór Artusa - przeprowadzenie prac renowacyjno-konserwatorskich, mających na celu "ochronę zabytkowej tkanki budynku i dostosowanie go do współczesnych potrzeb".
Zamek Krzyżacki - rewitalizacja Generałówki i kompleksu zamkowego.
Katedra pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty - przeprowadzenie prac konserwatorskich wspierających centrum życia religijnego, kulturalnego i społecznego.
Kościół pw. św. Jakuba Apostoła - przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich wnętrz oraz wyposażenia.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego - przeprowadzenie prac konserwatorskich wraz z rewitalizacją otoczenia oraz digitalizacja zabytków.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału