To polskie miasto chce zmienić nazwę. Wszystko przez częste pomyłki

top.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: /Karol Porwich /East News


Czy miasto może zmienić swoją nazwę? Okazuję się, iż tak. W jednym z przypadków chodzi o takie samo nazewnictwo dwóch miejscowości, które często jest źródłem różnych pomyłek. Mowa o Olsztynie leżącym obok Częstochowy, mylonym ze stolicą województwa warmińsko-mazurskiego.

Turyści odwiedzają Olsztyn leżący na Warmii i Mazurach ze względu na jeziora i atrakcje wodne. Mało kto jednak wie, iż na mapie Polski blisko Częstochowy znajduje się drugie, równie interesujące miasto o tej samej nazwie. Władze planują ją zmienić. Będą prowadzić rozmowy z mieszkańcami w tej sprawie.

Dlaczego Olsztyn Jurajski chce zmienić swoją nazwę?

Olsztyn Jurajski zyskał prawa miejskie po raz pierwszy w 1488 roku. Stracił je w 1870 roku w trakcie Powstania Styczniowego. Ich odzyskanie 1 stycznia 2022 roku było zatem bardzo ważne, jednak pojawiły się dwa miasta o tej samej nazwie, co jest rzadkością w Polsce.

Nazewnictwo przysporzyło Olsztynowi leżącemu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej sporo problemów. Mowa o pomyłkach pocztowych, adresowych i komunikacyjnych.

Do urzędu w Olsztynie Jurajskim trafiają dokumenty adresowane do tego leżącego na Warmii i Mazurach. Problemy spotykają także kierowców korzystających z nawigacji.

Władze tego miasta chcą zmienić nazwę głównie ze względu na własną markę i tożsamość. Pragną, aby Olsztyn Jurajski był rozpoznawalny w całej Polsce.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Co warto zobaczyć w Tarnowie? Atrakcje i zabytki miasta w Małopolsce

Zmiana nazwy Olsztyna Jurajskiego, a zgoda mieszkańców

Władze Olsztyna zapewniają mieszkańców, iż po zmianie nazwy miasta nie będą musieli wyrabiać nowych dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy czy dowodów rejestracyjnych. Umowy i akty notarialne również nie stracą ważności.

Zmian będą musieli dokonać przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w tym mieście. Chodzi głównie o wymianę pieczątek i koszty z nią związane.

Przedsiębiorcy nie zapłacą jednak za aktualizację danych w ewidencji działalności w Urzędzie Skarbowym czy ZUS-ie. Urząd natomiast za wymianę pieczęci i szyldów poniesienie koszty wynoszące 12 tys. zł.

Władze miasta przewidują konsultacje społeczne z Olsztynianami. Jest możliwość wyrażenia swojej opinii poprzez wypełnienie ankiety, dostępnej na stronie olsztyn-jurajski.pl. Można też wysłać dokumenty na adres [email protected]. albo złożyć je osobiście do Urzędu Miasta i Gminy Olsztyn. Mieszkańcy mają czas na zagłosowanie do 8 października 2024 roku.

Zobacz też:

Uzdrowisko, do którego każdy chce pojechać jesienią. Spiesz się, póki są miejsca

Mało popularny kierunek turystyczny, który ma wiele do zaoferowania. Czy prześcignie Tunezję?

Chcesz kupić tanie bilety lotnicze? Zrób to w ten dzień tygodnia

Idź do oryginalnego materiału