To podobno najstarsze imię świata. Nie chodzi o Ewę. W 2024 roku w Polsce nadano je 4470 razy

kobieta.gazeta.pl 5 godzin temu
Jakie jest najstarsze imię na świecie? Wcale nie Adam i Ewa. Chociaż według Biblii byli pierwszymi ludźmi na ziemi, nazwano ich w późniejszym okresie. Okazuje się, iż najstarsze imię pochodzi z języka hebrajskiego.
Mowa o Zuzannie. Ma ona biblijne korzenie i pochodzi od hebrajskiego imienia Shoshannah, które oznacza lilię lub kwiat. Pojawiło się już w Starym Testamencie w przypowieści "O Zuzannie i starcach" w Księdze Daniela. Przeniknęło najpierw do greki, potem do łaciny, aż w końcu dotarło do języków europejskich.


REKLAMA


Zobacz wideo Te gwiazdy urodziły w 2024 roku. Jakie imiona wybrały dla dzieci?


To najpopularniejsze imię w Polsce. Jest znane od setek lat
Zuzanna od kilku lat wiedzie prym jako jedno z najczęściej nadawanych imion dla dziewczynek w Polsce. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, w 2024 roku znalazło się na trzecim miejscu (pierwsze zajęło imię Maja, drugie zaś Zofia) i zostało nadane, aż 4470 dzieciom.


To najdłuższe imię dla kobiety w języku polskim. Niedługo może odejść w zapomnienie RitaE/pixabay


W Polsce imię pojawiło się stosunkowo wcześnie, bo pierwsze wzmianki w dokumentach datowane są na 1265 rok. W XIII wieku występowało jednak w nieco odmiennej formie Żużanna. W języku angielskim znane jest jako Susannah lub Susanne, francuskim Suzanne albo Suzette, a w rosyjskim jako Zsuzsanna.


Jakie są Zuzanny? Znaczenie tego imienia nie pozostawia wątpliwości
Zuzanna to kobieta pełna wdzięku i uroku. jeżeli kocha, to całą sobą, a dla partnera jest w stanie zrobić naprawdę wiele. Jest kochającą matką i dobrą przyjaciółką, której można powierzyć każdy sekret. Jednocześnie bywa porywcza i impulsywna, odważna oraz pewna siebie. Trudno zdobyć jej zaufanie, ponieważ nie ma towarzyskiej natury, a najlepiej czuje się w gronie najbliższych i przyjaciół. Podoba ci się imię Zuzanna? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału