Patrząc na zdjęcia różowych jezior, łatwo pomyśleć, iż to efekt cyfrowej obróbki. Tymczasem te niezwykłe akweny istnieją naprawdę i przyciągają podróżników bajkowym kolorem wody. Choć trudno uwierzyć, iż natura potrafi stworzyć tak intensywne barwy, za każdą z nich kryje się wyjątkowa historia i tajemnice, które fascynują naukowców. Sprawdzamy, gdzie można zobaczyć te jeziora i co sprawia, iż ich woda przybiera tak niezwykły odcień.
REKLAMA
Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku
Dlaczego Jezioro Hillier jest różowe? Tajemnica akwenu wciąż pozostaje nierozwiązana
Australia co prawda słynie z cudów natury, ale to akweny z różową wodą robią największe wrażenie na podróżnikach. Najsłynniejszym z nich jest Jezioro Hillier, leżące na wyspie Middle, u wybrzeży Australii Zachodniej. Otoczone białym piaskiem i lasem eukaliptusowym wygląda jak kadr z filmu fantasy. Co ciekawe, woda zachowuje różowy kolor choćby po przelaniu do butelki. Naukowcy długo sądzili, iż odpowiadają za to glony, ale badania nie dały jednoznacznej odpowiedzi. Tajemnica Hillier wciąż pozostaje nierozwiązana. Co ciekawe, to niejedyny różowy akcent na kontynencie. Hutt Lagoon, które mierzy aż 14 kilometrów długości, słynie nie tylko z niezwykłej barwy, ale i z największej na świecie plantacji mikroalg. Zaskoczyć potrafi także Pink Lake - różowa barwa pojawia się tam tylko okresowo, dzięki algom Dunaliella salina.
Torrevieja - różowy zawrót głowy. Hiszpańska miejscowość przyciąga tłumy turystów
Różowe jeziora nie są zarezerwowane wyłącznie dla Antypodów. W Senegalu niedaleko miasta Dakar leży Lac Retba, znane też jako Lac Rose. W porze suchej zbiornik mieni się intensywnym różem, zawdzięczając swoją barwę wysokiemu zasoleniu i obecności sinic. Dla turystów to jeden z największych hitów w okolicy.
Zobacz też: O to jezioro zahaczysz po drodze w góry. Warto tam podjechać. Woda jest czysta i ciepła
Nie trzeba wyjeżdżać poza Europę, by zobaczyć różowe jezioro. W hiszpańskiej miejscowości Torrevieja znajduje się naturalny zbiornik Salina de Torrevieja przyciągający tłumy podróżnych, którzy pragną sfotografować bajeczny akwen otoczony białą plażą. Za to niezwykłe zjawisko odpowiadają tu mikroalgi barwiące wodę na magiczny kolor. Ciekawostką jest kanadyjskie Dusty Rose Lake - jedno z nielicznych różowych jezior, które nie zawdzięcza swojej barwy ani solom, ani algom. W tym przypadku kolor pochodzi od mączki skalnej, uwalnianej z lawendowych skał, które obmywa rzeka spływająca z lodowca. Położone wśród gór, wciąż jest mało oblegane przez turystów, być może dlatego, iż nie prowadzi do niego żaden szlak.
Salina de Torrevieja - zdjęcie ilustracyjneFot. istock/Nikolay Tsuguliev
Co powoduje zabarwienie jeziora na różowo? To efekt naturalnych procesów
Choć różowe jeziora wyglądają jak fotomontaż, ich niezwykły kolor to efekt naturalnych procesów. W większości przypadków intensywną barwę powoduje wysokie zasolenie wody oraz mikroorganizmy, które w takich warunkach wytwarzają barwniki, na przykład beta-karoten. Zdarza się jednak, iż za różową taflą kryje się zupełnie inny mechanizm, jak ma to miejsce w Kanadzie. Każdy z tych akwenów posiada swoją własną historię ukazującą, jak niezwykła potrafi być natura.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.