Mówienie do siebie na głos, określane również jako self-talk lub prywatna mowa, od wielu lat jest przedmiotem zainteresowania badań psychologicznych. Możesz robić w to w pełni świadomie lub też nie. "Mamrotanie pod nosem" przez niektórych wciąż błędnie kojarzone jest z niepokojącymi zaburzeniami natury psychicznej. Prawda jest jednak zgoła inna, co pokazują badania przeprowadzone przez naukowców.
REKLAMA
Zainteresuje cię też: Lekarka wskazała najgorszy sposób na rozgrzanie. Praktykuje go wiele osób. "Mamy złudne wrażenie"
Zobacz wideo Majka Jeżowska rok temu odmówiła udziału w "Tańcu z gwiazdami". "Nie byłam gotowa" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
O czym świadczy mówienie do siebie? Działa pozytywnie na wiele aspektów życia
Mówienie do siebie na głos jest całkowicie normalne, a choćby korzystne. Może to ułatwić rozwiązywanie problemów i poprawić jakość wykonywania zadania. Takiego zdania jest Gary Lupyan, profesor psychologii na University of Wisconsin-Madison. Jedno z jego badań polegało na poproszeniu ludzi o poszukiwanie różnych przedmiotów. Kiedy uczestnicy mówili głośno nazwę tego, czego szukali, byli w stanie znaleźć to znacznie szybciej niż wtedy, gdy tego nie robili. - Chodzi o to, aby utrzymać jego wizualny wygląd aktywny w twoim umyśle podczas wyszukiwania - tłumaczył, cytowany przez portal time.com. Oznacza to, iż jeżeli zgubisz kluczyki do samochodu, pomocne może być powtarzanie "klucze, klucze, klucze".
Mówienie do siebie, self-talk ChayTee / Getty Images/iStockphoto
Badacz wskazuje, iż mówienie do siebie może być także motywujące. W kolejnym badaniu koszykarze grali szybciej i lepiej, gdy mówili o swoich ruchach na głos w sposób zachęcający lub instruktażowy. Co więcej, self-talk wpływa na polepszenie utrzymania koncentracji, szczególnie w sytuacji, która wymaga wielu różnych kroków. - Język jest dobry w sekwencjonowaniu rzeczy - podsumował.
Czy mówienie do siebie na głos jest normalne? Badacze nie mają wątpliwości
Lupyan w rozmowie z serwisem LiveScience przyznał na koniec, iż autodialog nie jest tylko systemem komunikacji, bo "może rozszerzać percepcję oraz myślenie". Korzyści płynące z rozmowy z samym sobą wymienił również magazyn MIBlueDaily. Oto kilka spostrzeżeń opartych na ustaleniach naukowych:
Wewnętrzna mowa może poprawić sprawność poznawczą i zdolność rozwiązywania problemów.
Wyrażanie emocji poprzez samomowę może ułatwić regulację emocji i samokontrolę.
Rozmowa z samym sobą może pomóc utrzymać skupienie i uwagę na konkretnym zadaniu.
Angażowanie się we własny monolog daje okazję do autorefleksji i samooceny. Mówiąc na głos, możemy analizować swoje zachowania, myśli i przekonania, zyskując wgląd w swoje mocne i słabe strony oraz obszary wymagające poprawy.
Nabywanie umiejętności i uczenie się. Mówienie do siebie jest szczególnie przydatne w przypadku zadań wymagających zapamiętywania, zrozumienia lub praktyki.