To największy błąd podczas gotowania ziemniaków. Cenne składniki wyparują

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Jak ugotować ziemniaki, żeby były smaczne i zdrowe? Na ten błąd uważaj Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl


Co może być trudnego w ugotowaniu ziemniaków? Teoretycznie to jedna z najprostszych kuchennych czynności, ale w praktyce zdarzają się poważne błędy. Jeden z nich sprawia, iż ziemniaki tracą cenne adekwatności. Jak ugotować ziemniaki, żeby były smaczne i zdrowe?
Bez ziemniaków trudno wyobrazić sobie polską kuchnię. Są nie tylko najczęstszym dodatkiem do obiadu, ale także podstawą wielu dań, od zapiekanek i frytek przez faszerowane serem ziemniaki po placki, kluski, pyzy i kopytka. Podstawą i zdecydowanym królem w kuchni są jednak gotowane, zaserwowane z koperkiem i masłem. W teorii w ich przygotowaniu nie ma niczego skomplikowanego. W praktyce już bywa różnie, a efekt może okazać się nie tylko rozczarowujący, ale także niezdrowy.


REKLAMA


Zobacz wideo Leszek Klimas pokazuje nam, jak powinien wyglądać obiad, kiedy chcemy się zdrowo odżywiać. "Ziemniaki, kawałek kotleta."


Jak ugotować ziemniaki, żeby były smaczne i zdrowe? Nie obieraj ich ze skórki
Ziemniaki doskonale smakują zarówno ugotowane, tłuczone, jak i podsmażone lub upieczone w piekarniku. Zwykle po prostu obieramy je ze skórki, wrzucamy do wody i gotujemy. I tu pojawia się pewien problem i najczęstszy błąd w kuchni. Jaki? Chodzi o obieranie.


Wylewasz wodę z ziemniaków do zlewu? Błąd. Przyda ci się w najmniej spodziewany sposób fot. shutterstock / photopixel


Ziemniak, choć ma dużą zawartość skrobi, jest małokaloryczny, pod warunkiem iż spożywamy go bez tłustych dodatków, takich jak masło i sosy. Zawiera także sporo witaminy C, witamin z grupy B, potasu, magnezu i wapnia. Dodatkowo uwzględnienie ich w diecie pozwoli w pewnym stopniu pokryć zapotrzebowanie na molibden, jod, selen, żelazo i fosfor. Ziemniak ma też stosunkowo dużo błonnika pokarmowego, bo ok. 2-2,5 proc. masy. W 200 g ugotowanych ziemniaków znajduje się więc ok. 4 g błonnika, co stanowi ok. 13-15 proc. dziennego spożycia.


Najwięcej tego składnika znajduje się w ziemniakach spożywanych ze skórką


- czytamy na portalu dietetycy.org.pl. To właśnie pod skórką znajduje się najwięcej cennych substancji odżywczych, dlatego należy je gotować bez obierania albo obierać bardzo cienko. To pozwoli też zachować ich smak.


PORADA! Nie sól ziemniaków na początku gotowania. To przyspiesza wypłukiwanie cennych minerałów. jeżeli gotujesz je w mundurkach, dopraw je już tuż przed podaniem i po obraniu. Najlepiej gotuj je na parze albo w szybkowarze.


Jakie ziemniaki do gotowania? Uważaj na typy. Unikniesz rozczarowań
Mało kto zwraca uwagę na odpowiednią odmianę, co skutkuje rozczarowaniem i katastrofą. Do gotowania na purée, do kopytek i knedli najlepiej nadają się odmiany mączyste, a więc typu C lub pośrednie (BC), do sałatki, zupy albo zapiekanek te o mniejszej zawartości skrobi (typ A, AB), które się nie rozgotowują i nie rozpadają. Ziemniaki z typu B są najbardziej uniwersalne, lekko mączyste i o zwięzłej konsystencji, ale pamiętaj, by ich nie rozgotować. Te sprawdzają się najlepiej do obiadu, ale też na frytki, placki ziemniaczane i do kartaczy.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału