Kleszcze wzbudzają wiele emocji i strachu, związanego z chorobami odkleszczowymi. Wciąż jednak krąży wiele mitów odnośnie tych pajęczaków. Są to także nieprawidłowe porady, które mogą w efekcie przysporzyć nam więcej kłopotów niż rzeczywiście pomóc. Przedstawiamy, najpopularniejsze mity o kleszczach.
Co warto wiedzieć o kleszczach? Wtedy są najaktywniejsze
Kleszcze to pajęczaki, które żyją na terenie całego naszego kraju. Najczęściej spotyka się je w miejscach o dużej wilgotności, które pokryte są krzewami, trawami lub niskimi zaroślami. Są to łąki, brzegi rzek oraz jezior, a także drogi oraz ścieżki leśne. Jednak coraz częściej możemy natknąć się na kleszcze również w miastach, a dokładniej w przydomowych ogródkach, parkach, skwerach czy choćby w piwnicach.
Kleszcze wykazują bardzo dużą wytrzymałość na zmienne warunki otoczenia. Ich aktywność trwa od marca do listopada, z krótką przerwą na gorące miesiące letnie, kiedy to temperatura wzrasta powyżej 25 stopni Celsjusza. Najintensywniej poszukują żywicieli wiosną oraz jesienią w porze przedpołudniowej, oraz pod wieczór.
Czytaj również: Najlepsze ćwiczenia na kręgosłup. Wykonasz je bez wstawania z krzesła
Jakie są najpopularniejsze mity o kleszczach? Te zdania nie są prawdą
Kleszcze to temat niezwykle popularny i powszechny. W związku z tym przez lata narosło wiele mitów odnośnie tych małych pajęczaków, które są jednak dalekie od prawdy. Oto często powtarzane błędne tezy dotyczące kleszczy:
- Kleszcza należy wykręcać, aby łatwiej odczepić go od skóry - jest to mitem, a prawdą jest fakt, iż wyciągając kleszcza, najlepiej chwycić go jak najbliżej skóry i wyciągnąć stanowczym ruchem pionowo do góry. Następnie należy zdezynfekować miejsce wkłucia. Wykręcanie kleszcza może dodatkowo podrażnić pasożyta i nie jest dobrym pomysłem.
- Każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy - nie jest to prawdą, ponieważ nie wszystkie kleszcze przenoszą choroby odkleszczowe. Szacuje się, iż około połowa tych pajęczaków przenosi boreliozę. Najwięcej zarażonych kleszczy bytuje w północno-wschodniej Polsce.
- Kleszcze skaczą z drzew - kleszcza możemy spotkać w zasadzie wszędzie. Nie musimy się jednak obawiać, iż zaatakuje nas on z większej wysokości niż 120 - 150 cm, ponieważ większość z nich ukrywa się w trawie i niskich zaroślach. Uważajmy jednak, gdyż pomimo tego, iż kleszcze nie potrafią skakać, to mogą one w bardzo szybkim tempie zaczepić się o ciało lub ubranie.
- Jasne ubrania odstraszą kleszcze - to także mit, ponieważ kleszcze nie widzą, a jedynie wyczuwają zapachy, drgania i ciepło ciała. Niezaprzeczalnie jednak plusem jest to, iż jasne ubrania pozwolą nam szybciej zauważyć kleszcza.
Zobacz też:
Są smaczne i zdrowe, ale nie dla wszystkich. Te osoby powinny zrezygnować z jedzenia szparagów
Pij każdego ranka. Zapomnisz o słodyczach i poprawisz koncentrację
Ten domowy kolagen zrobisz z dwóch składników. Na długo zachowasz młody wygląd i zaoszczędzisz pieniądze