To najstarsze miasto w Polsce. Co roku realizowane są tam zawody w płukaniu złota

g.pl 5 dni temu
Zdjęcie: Fot. Krzysztof Cwik / Agencja Wyborcza.pl


Zastanawiając się, która z polskich aglomeracji najdłużej cieszy się prawami miejskimi, prawdopodobnie niejednej osobie pierwsze na myśl przychodzą te najbardziej znane. To jednak nie Kraków, nie Warszawa, ani tym bardziej Wrocław nie szczyci się tytułem najstarszego. jeżeli chcesz udać się w historyczną podróż, skieruj się w stronę Dolnego Śląska.
Spoglądając na listę najstarszych polskich miast, nie sposób nie zauważyć, iż większość tych aglomeracji znajduje się w województwie dolnośląskim. Jednym z nich jest Złotoryja, która według historyków jako pierwsza otrzymała prawa miejskie w naszym kraju, a stało się to na prawie magdeburskim. Wydarzenie jest datowane na okolice 1211 roku, przy czym lokacja miała istnieć już w XII wieku.


REKLAMA


Zobacz wideo Klaudia promuje śląską godkę. Założyła "Gryfnie"


Złotoryja: Najstarsze miasto w Polsce. Wydobywano tam cenny kruszec
Złotoryja zainteresowaniem zaczęła cieszyć się już w XII wieku. Niemieccy górnicy przybywali w te rejony, aby wydobywać złoto. Cenny kruszec w dużej mierze przyczynił się do chęci rozwoju osady i jej architektury, która była podyktowana napływami kolonistów z Flandrii (dzisiejszych Niderlandów, Francji i Belgii) oraz Frankonii (obecnych Niemiec). Do oficjalnego nadania praw miejskich Złotoryi doprowadził Henryk I Brodaty, który odpowiadał również za sprowadzanie osadników. Co ciekawe, jego żoną była święta Jadwiga Śląska. Miasto oprócz bogatej historii i inspirującej architektury może pochwalić się również malowniczymi krajobrazami. Złotoryja położona jest na Pogórzu Kaczawskim, w dolinie Kaczawy.
Zobacz też: Ukryta "perełka" Beskidu Śląskiego. Jest jedną z najlepszych turystycznych wsi na świecie
Otoczona wzgórzami leży w samym sercu Krainy Wygasłych Wulkanów, czyli ciekawych formacji geologicznych, które powstały dzięki dawnym aktywnościom wulkanicznym. Według danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny w 2023 roku to wyjątkowe miasto w południowo-zachodniej Polsce zamieszkuje 14 337 osób. Biorąc pod lupę gęstość zaludnienia, zajmuje ono tym samym 300 miejsce w rankingu krajowym, a w województwie jest na 13 pozycji. Turyści przybywający w te tereny mogą odwiedzić wiele ciekawych miejsc. Co ciekawe, w Złotoryi są również organizowane sezonowe wydarzenia.


Złotoryja - atrakcje. W najstarszym polskim mieście nie będziesz się nudzić
Najpopularniejszymi miejscami, które każdy turysta powinien odwiedzić będąc w Złotoryi, są:


Starówka - wypełniona zachwycającymi, starymi kamieniczkami
Baszta Kowalska - zabytkowa wieża obronna, z której można podziwiać panoramę miasta
Kościół Narodzenia NMP - wzniesiony w XIII wieku, charakteryzuje się stylem gotyckim
Muzeum Złota - w tym miejscu można zapoznać się z historią lokalnego górnictwa i podziwiać bogatą kolekcję kruszca.


Osoby spragnione wrażeń z pewnością docenią Park Linowy Meandera, który jest zlokalizowany nad Zalewem Złotoryjskim. Atrakcja jest dedykowana zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jak już wspomnieliśmy, w najstarszym polskim mieście realizowane są także wydarzenia sezonowe. Jednym z najpopularniejszych są Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota. Dodatkowo organizowane są również festiwale i imprezy plenerowe, które latem cieszą się sporą popularnością.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału