Spoglądając na listę najstarszych polskich miast, nie sposób nie zauważyć, iż większość tych aglomeracji znajduje się w województwie dolnośląskim. Jednym z nich jest Złotoryja, która według historyków jako pierwsza otrzymała prawa miejskie w naszym kraju, a stało się to na prawie magdeburskim. Wydarzenie jest datowane na okolice 1211 roku, przy czym lokacja miała istnieć już w XII wieku.
REKLAMA
Zobacz wideo Klaudia promuje śląską godkę. Założyła "Gryfnie"
Złotoryja: Najstarsze miasto w Polsce. Wydobywano tam cenny kruszec
Złotoryja zainteresowaniem zaczęła cieszyć się już w XII wieku. Niemieccy górnicy przybywali w te rejony, aby wydobywać złoto. Cenny kruszec w dużej mierze przyczynił się do chęci rozwoju osady i jej architektury, która była podyktowana napływami kolonistów z Flandrii (dzisiejszych Niderlandów, Francji i Belgii) oraz Frankonii (obecnych Niemiec). Do oficjalnego nadania praw miejskich Złotoryi doprowadził Henryk I Brodaty, który odpowiadał również za sprowadzanie osadników. Co ciekawe, jego żoną była święta Jadwiga Śląska. Miasto oprócz bogatej historii i inspirującej architektury może pochwalić się również malowniczymi krajobrazami. Złotoryja położona jest na Pogórzu Kaczawskim, w dolinie Kaczawy.
Zobacz też: Ukryta "perełka" Beskidu Śląskiego. Jest jedną z najlepszych turystycznych wsi na świecie
Otoczona wzgórzami leży w samym sercu Krainy Wygasłych Wulkanów, czyli ciekawych formacji geologicznych, które powstały dzięki dawnym aktywnościom wulkanicznym. Według danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny w 2023 roku to wyjątkowe miasto w południowo-zachodniej Polsce zamieszkuje 14 337 osób. Biorąc pod lupę gęstość zaludnienia, zajmuje ono tym samym 300 miejsce w rankingu krajowym, a w województwie jest na 13 pozycji. Turyści przybywający w te tereny mogą odwiedzić wiele ciekawych miejsc. Co ciekawe, w Złotoryi są również organizowane sezonowe wydarzenia.
Złotoryja - atrakcje. W najstarszym polskim mieście nie będziesz się nudzić
Najpopularniejszymi miejscami, które każdy turysta powinien odwiedzić będąc w Złotoryi, są:
Starówka - wypełniona zachwycającymi, starymi kamieniczkami
Baszta Kowalska - zabytkowa wieża obronna, z której można podziwiać panoramę miasta
Kościół Narodzenia NMP - wzniesiony w XIII wieku, charakteryzuje się stylem gotyckim
Muzeum Złota - w tym miejscu można zapoznać się z historią lokalnego górnictwa i podziwiać bogatą kolekcję kruszca.
Osoby spragnione wrażeń z pewnością docenią Park Linowy Meandera, który jest zlokalizowany nad Zalewem Złotoryjskim. Atrakcja jest dedykowana zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jak już wspomnieliśmy, w najstarszym polskim mieście realizowane są także wydarzenia sezonowe. Jednym z najpopularniejszych są Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota. Dodatkowo organizowane są również festiwale i imprezy plenerowe, które latem cieszą się sporą popularnością.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.