To najlepsza pora na pobudkę. Naukowcy wyznaczyli "złotą godzinę" na wstanie z łóżka

kobieta.gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Pobudka, fot. Iuliia Pilipeichenko / iStock


Choć każdy człowiek ma indywidualny rytm domowy, naukowcom udało się wytypować najlepszą porę na wstawanie z łóżka. Czas ten wspiera naturalny cykl snu oraz pomaga zregenerować organizm, dzięki czemu jesteśmy bardziej kreatywni w pracy i mamy lepszy humor. Jaka jest najlepsza godzina na wstawanie?
Ludzie dzielą się na trzy obozy: lwy, które wstają z pierwszymi promieniami słońca, wilki, które lubią działać wieczorem i sowy, które nocą czują się najlepiej, a poranki mogłyby dla nich nie istnieć. Mimo tych różnic eksperci podjęli się wyzwania i wytypowali idealną porę na wstawanie, która korzystnie wpływa nie tylko na naszą produktywność, ale także kondycję organizmu. Czy budzisz się o odpowiedniej porze?


REKLAMA


Jaka jest najlepsza godzina na wstawanie? Naukowcy wytypowali idealny czas na pobudkę
Zjawisko snu od dawna intryguje naukowców i badaczy na całym świecie. Co chwila pojawiają się nowe rekomendacje dotyczące tego, ile godzin powinniśmy spać, aby czuć się dobrze, oraz jaka jest optymalna pora na pobudkę. Według ekspertów z American Academy of Sleep Medicine najlepszym czasem na wstawanie jest godzina między 6:00 a 7:00 rano. Dlaczego akurat wtedy? O tej porze nasz organizm naturalnie obniża poziom melatoniny, czyli hormonu snu, jednocześnie zwiększając produkcję kortyzolu, który odpowiada za pobudzenie i gotowość do działania. Wstawiając o tej godzinie, nie tylko fundujemy sobie lepszy początek dnia, ale także możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca, depresji czy innych problemów zdrowotnych. Dodatkowo ekspozycja na poranne światło słoneczne wspomaga produkcję witaminy D, która jest niezwykle istotna dla zdrowia. Jaki jest więc klucz do sukcesu? Eksperci nie mają żadnych wątpliwości — regularność. Wstając codziennie o tej samej porze, pozytywnie wpłyniesz na psychikę i zachowasz wewnętrzny balans.


Poranne wstawanie istock/Elenathewise


Co poprawia jakość snu? Możesz poprawić kilka rzeczy w codziennym wypoczynku
Sen to jedna z największych supermocy, które posiada człowiek. Kiedy śpimy, nasze ciało naprawia uszkodzone komórki, a układ odpornościowy szykuje się na walkę z potencjalnymi zagrożeniami, z którymi możemy się zderzyć w kolejnym dniu. Podczas nocnego wypoczynku mózg ma możliwość uporządkowania wszystkich emocji oraz wspomnień, dzięki czemu budzimy się z "lekką głową", gotowi do działania. Sen działa jak ładowarka baterii -jeśli narazimy się na jego niedobór, nasze ciało zaczyna wysyłać nam sygnały ostrzegawcze w postaci rozdrażnienia, zmęczenia, stresu czy podatności na choroby. Jak możemy zadbać o jego jakość? Przede wszystkim trzymaj się ustalonego harmonogramu – wstawanie i kładzenie się spać o tych samych porach pomaga naszemu ciału wypracować zdrowy rytm dobowy. Relaksująca rutyna przed snem, jak na przykład ciepła kąpiel lub czytanie książki, może ułatwić zasypianie. Ważne jest też unikanie ekranów urządzeń przed snem, ponieważ niebieskie światło zakłóca produkcję melatoniny. Dobrze jest zadbać o komfortowe otoczenie, np. wygodne łóżko i unikać ciężkich posiłków na noc.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej. Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału