To najbardziej patriotyczne imię w Polsce. Wymaga odwagi i silnego charakteru. Dziś wybieramy je coraz rzadziej

kobieta.gazeta.pl 1 rok temu
Zdjęcie: fot. Aleksandra Koszyk / Agencja Wyborcza.pl


Znajduje się w czołówce najczęstszych polskich imion, choć z roku na rok, nasze córki nazywamy tak coraz rzadziej. A szkoda, bo za nim kryje się nie tylko siła charakteru i odwaga, ale także prawdziwy patriotyzm.
Gdy myślimy o najpopularniejszych żeńskich imionach, do głowy przychodzą Anny, Katarzyny i Aleksandry. Jednak tego imienia, choć nosi je naprawdę dużo osób, nie wymieniamy w pierwszej kolejności. I z czasem pojawia się coraz rzadziej, bo od lat do najczęściej wybieranych imion należą Julie, Zosie i Hanie. jeżeli jednak poznamy je trochę bardziej, być może chętniej będziemy tak nazywać nasze córki. Naprawdę warto!

REKLAMA







Zobacz wideo
Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"



Święta Barbara - obca wśród swoich
Święta Barbara to patronka ciężkiej pracy, dobrej śmierci, a także osób nawracających się. Jest łączona z wieloma zawodami, jednak najpopularniejszy to oczywiście górnicy. Dlaczego? Wszystko przez jedną z przypowieści. Święta Barbara pochodziła z rodziny pogańskiej, jednak stała się chrześcijanką. Nie spodobało się to jej ojcu, który postanowił uwięzić ją w wieży. Gdy ta uciekła, a ojciec ją gonił, rozstąpiła się przed nią skała i kobieta przecisnęła się przez szczelinę. Ostatecznie jednak została stracona przez ścięcie mieczem.
Co oznacza imię Barbara?
Święta Barbara z łaciny oznacza cudzoziemkę, obcą wśród swoich, co dobrze odwzorowuje bycie chrześcijanką w pogańskiej rodzinie. Przez całe życie nie ugięła się, by powrócić do korzeni, dlatego też kojarzy się ją z ciężką pracą. Z księgi imion możemy też dowiedzieć się, iż Barbary to kobiety o silnym charakterze i ogromnej odwadze. Nie boją się walczyć o swoje i są pewne siebie oraz pewne swego. Cenią sobie niezależność. Jednocześnie są osobami uczuciowymi i wymagają ciepła i opieki.


Barbara - smutne statystyki
Imieniny Barbary przypadają kilka razy w roku, jednak najpopularniejszą datą jest oczywiście 4 grudnia. Tego dnia obchodzimy w Polsce Barbórkę, czyli święto górników. Przez to, Barbara stała się imieniem kojarzonym z polskością i patriotyzmem. Tym bardziej smucić mogą statystyki. Choć jest szóstym najpopularniejszym imieniem w Polsce (jak wynika z danych rządowych, nosi je 485438 osób - stan na styczeń 2023), dziś coraz rzadziej nazywamy tak swoje córki. W zeszłym roku nadano je niemal 100 dziewczynkom, zaś w bieżącym - prawie o połowę mniej. To wielka szkoda, bo choć Barbara pochodzi z łaciny, to prawdziwie patriotyczne imię.
Idź do oryginalnego materiału