To miejsce leczy serca od ponad 200 lat. A turyści odkrywają je na nowo

gazeta.pl 12 godzin temu
Ponad 200 lat tradycji, wyjątkowy mikroklimat i specjalizacja, która ratuje życie. Uzdrowisko Nałęczów to nie tylko zabytkowe sanatoria, ale i nowoczesna medycyna skupiona na sercu. Miejsce, w którym historia spotyka współczesność, a kuracjusze odzyskują zdrowie i spokój.
Nałęczów to jedno z najstarszych i najbardziej cenionych uzdrowisk w Polsce. Choć początki sięgają XVIII wieku, dziś funkcjonuje jako nowoczesny kompleks sanatoryjny, szczególnie polecany osobom z problemami kardiologicznymi. Przyglądamy się, jak działa uzdrowisko, co oferuje i dlaczego cieszy się tak niesłabnącą popularnością.


REKLAMA


Zobacz wideo Jakie podjąć kroki w przypadku zawału?


Dlaczego Uzdrowisko Nałęczów jest najlepsze dla chorych na serce?
Choć na terenie Polski można znaleźć wiele sanatoriów godnych polecenia, to jednak tym, co wyróżnia Uzdrowisko Nałęczów, jest skupienie uwagi na potrzebach pacjentów chorych na serce. Nie chodzi jedynie o oferowane zabiegi. Na terenie kompleksu powstał Szpital Kardiologiczny wyposażony w bazę noclegową, a w budynku znajduje się poradnia specjalistyczna oraz nowoczesny sprzęt przeznaczony do diagnostyki i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego.


W ofercie uzdrowiska jest rehabilitacja dla osób po zawale serca, oraz szereg zabiegów nie tylko z zakresu kardiologii. Kuracjusze mogą skorzystać następujących form leczenia:


hydroterapia,
fizykoterapia,
kinezyterapia.


Uzdrowisko Nałęczów usytuowane jest na nizinach, a dookoła rozpościerają się wąwozy i wzgórza. Dzięki temu pacjent czerpie z dobrodziejstwa mikroklimatu, który pomaga w leczeniu chorób układu krążenia.


To sanatorium ma ponad 200 lat! Jak wyglądały jego początki?
Uzdrowisko Nałęczów powstało w XVIII wieku, wszystko zaczęło się od tego, gdy jeden z lokalnych możnowładców cierpiał na podagrę. Choroba objawiała się bolesnymi ranami na stopach w okolicy stawów. Cierpieniu często towarzyszyła gorączka i problemy z poruszaniem. Kiedy Antoni Małachowski bezskutecznie poszukiwał lekarstwa, okazało się, iż pomocna może być woda.


Na oficjalnej stronie obiektu widnieje adnotacja, z której wynika, iż w 1827 roku Piotra Celińskiego profesor Uniwersytetu Warszawskiego potwierdził lecznicze działanie wód nałęczowskich. Wieści gwałtownie się rozniosły, a w pałacu Małachowskich brakowało miejsca na przyjmowanie gości. Tak stopniowo dobudowywano kolejne obiekty. Dziś na terenie kompleksu kuracjusz może podziwiać nie tylko wspomniany pałacyk, ale także następujące miejsca:


Pijalnia Wód w Parku Zdrojowym,
Stare Łazienki,
Pawilon Angielski,
Sanatorium Książę Józef,
Szpital Kardiologiczny,
Sanatorium Fortunat,
Jesienna Rezydencja,
Werandki,
Kompleks Wody Atrium.
Idź do oryginalnego materiału