To miasto będzie pływać na wodzie. Zamieszka w nim 20 tysięcy osób. Takiego projektu jeszcze nie było

g.pl 1 tydzień temu
Zmiany klimatu niosą ze sobą wiele zagrożeń, a jednym z nich jest zalanie nadbrzeżnych miast w niedalekiej przyszłości ze względu na podnoszący się poziom wód. Rozwiązaniem tego problemu ma być powstające na Malediwach pływające miasto, czyli Maldives Floating City. Jak dokładnie ma funkcjonować?
Malediwy to kierunek chętnie wybierany przez miliony turystów z całego świata. Kojarzy nam się z piękną pogodą, zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i beztroskim wypoczynkiem. Nie oznacza to jednak, iż mieszkańcy tego wyspiarskiego państwa nie zmagają się z poważnymi problemami. Maldives Floating City ma uchronić ich przed zalaniem w przyszłości i związaną z tym koniecznością opuszczenia domów.
REKLAMA






Zobacz wideo Pionowy Las w mieście. Znakomity pomysł na walkę z trującym smogiem



Maldives Floating City. Pływające miasto powstające na Malediwach zadba o wszystkie potrzeby
Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony projektu, Maldives Floating City jest realizowane przez holenderski Dutch Docklands we współpracy z firmą architektoniczną Waterstudio. Miasto będzie składać się z pięciu tysięcy pływających jednostek połączonych drogami i kanałami wodnymi. Stanie się nowym domem dla około 20 tysięcy mieszkańców. Cała konstrukcja z lotu ptaka przypomina koralowiec mózgowaty, który był inspiracją twórców. Na 200 hektarach miasta znajdziemy zarówno budynki mieszkalne, jak i różnego rodzaju usługi, w tym hotele czy restauracje. Całość nawiązuje do tradycyjnej malediwskiej kultury żeglugi morskiej, a projekt opracowano w ścisłej współpracy z władzami Malediwów. Warto dodać, iż od Malé, stolicy archipelagu i międzynarodowego lotniska, pływające miasto dzieli zaledwie 10 minut podróży łodzią.
Maldives Floating City wykorzystuje innowacyjne technologie zrównoważonego rozwoju i najlepsze praktyki ekologiczne w celu ochrony, zachowania i ulepszania dziewiczego ekosystemu morskiego. Domy będzie zasilać energia słoneczna, ze ścieków będzie produkowany kompost, a woda ma być pompowana z oceanu, z głębokości 700 metrów. Co ważne, każdy z modułów miasta będzie przymocowany do dużego, podwodnego kadłuba lub przytrzymywany na stalowych palach wbitych w dno oceanu. Ponadto do spodu budynków zostaną umieszczone sztuczne koralowce, które będą stanowić dodatkową ochronę, pełniąc funkcję falochronów, a także pobudzą naturalny rozwój raf koralowych. To pierwszy tak kompleksowy projekt na świecie, który ma stać się wyznacznikiem dla innych. Kiedy zatem stanie się dostępne?


Kiedy Malediwy będą pod wodą? Nowy projekt ma uchronić w przyszłości nie tylko rajski archipelag
Perspektywa zalania jest na Malediwach bardzo poważnym problemem. Według danych NASA, na które powołuje się Newsweek, aż 80 procent terenu państwa może stać się niezamieszkiwalne do 2050 roku z powodu podnoszącego się poziomu wód. Maldives Floating City daje zatem dużą nadzieję na przyszłość. Projekt ma zostać ukończony w 2027 roku, przy czym pierwsi mieszkańcy zaczną wprowadzać się w ciągu najbliższych 14 miesięcy. Ceny domów rodzinnych będą zaczynać się od 250 tysięcy dolarów, czyli ponad miliona złotych. Choć projekt powstaje głównie z myślą o mieszkańcach Malediwów, to zakup nieruchomości przez obcokrajowców ma upoważniać też do ubiegania się o zezwolenie na pobyt w kraju.







Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału