To malowniczo usytuowane uzdrowisko aż kipi od atrakcji. Jest pięknie o każdej porze roku

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl


To jedno z najstarszych i wyjątkowo urokliwych uzdrowisk w Polsce. Znane jest ze swych leczniczych źródeł mineralnych, a także niepowtarzalnego mikroklimatu. Przyciąga zarówno kuracjuszy, jak i wielbicieli górskich krajobrazów.
Choć pierwsze wzmianki o leczniczym źródle pochodzą z XV wieku, Duszniki-Zdrój uzdrowiskiem stały się oficjalnie dopiero w II połowie XVIII wieku. Wówczas to źródła mineralne zostały poddane szczegółowym badaniom. Do dziś tutejsze lecznicze wody przynoszą uzdrowisku sławę.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?


Duszniki-Zdrój: atrakcje o każdej porze roku
Czym przyciągają turystów Duszniki-Zdrój? Atrakcje związane są w dużej mierze z położeniem uzdrowiska, choć jedną z najbardziej malowniczych stanowi ulokowany w sercu miasta, wpisany do rejestru zabytków, Park Zdrojowy. Jego centralnym punktem jest zabytkowa pijalnia wód mineralnych, gdzie turyści i kuracjusze mogą degustować lecznicze wody. Spacerując parkowymi alejkami, podziwiać można zabytkowe obiekty (wśród nich Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina), szpital przyrodoleczniczy Jan Kazimierz, dwa pomniki Chopina, ogród fenologiczny oraz kolorową fontannę. Fontanna jest jednym z symboli miasta, a podświetlona kolorowymi światłami woda tańczy w rytm muzyki, gdy atrakcja jest czynna. W Teatrze Zdrojowym natomiast co roku w sierpniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.


Pijalnia w Dusznikach-Zdrój Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl


Jedną z głównych atrakcji Dusznik jest też stara papiernia, z mieszczącym się w niej Muzeum Papiernictwa. Co ciekawe, wciąż działa tu czerpalnia papieru, gdzie produkuje się papier metodami tradycyjnymi, zaś młyn papierniczy zyskał status Pomnika Historii. Na spacerowiczów czeka również Park Czarny Staw i park rekreacyjno-wypoczynkowy Zielony Staw. Na uwagę zasługuje zabytkowa starówka z figurą wotywną Matki Bożej z Dzieciątkiem w Rynku, cmentarz wojenny, czy kościoły: barokowy pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła, neogotycki Najświętszego Serca Pana Jezusa czy neoromański świętej Anny, najwyżej położona świątynia w Sudetach. Interesującą atrakcją są również na pewno dusznickie murale – jest ich kilkanaście i w większości stanowią pamiątkę po cyklicznym festiwalu Wszelkie Przejawy Artyzmu. Warto też udać się na wieżę widokową na Orlicy, a także przemierzyć jeden ze szlaków pieszych lub rowerowych wiodących przez Duszniki-Zdrój.


Pogoda: Duszniki-Zdrój są ciepłe, ale nie upalne
Jaka w uzdrowisku czeka nas pogoda? Duszniki-Zdrój zwłaszcza latem okażą się doskonałym wyborem. Choć najcieplejszym miesiącem jest tu sierpień, to nie należy spodziewać się upałów. W ciągu dnia termometry pokazują zwykle przyjemne 21 stopni Celsjusza, podobnie zresztą jak w lipcu. Również nocą trudno tu zmarznąć, choć jest przyjemnie rześko. Temperatura, zarówno w lipcu, jak i w sierpniu, oscyluje tu w granicach 12 stopni Celsjusza. kilka chłodniejszy jest czerwiec, w ciągu dnia temperatura nie przekracza zwykle 19 stopni Celsjusza, zaś w nocy nie powinna spaść poniżej 10 stopni Celsjusza. Najbardziej pogodnym miesiącem jest sierpień, kiedy to możemy liczyć aż na 19 słonecznych dni. Z kolei największej ilości opadów możemy doświadczyć w Dusznikach-Zdroju w lipcu.


Duszniki-Zdrój to idealne miejsce na zimowe wakacje. Warto wiedzieć, iż w styczniu występuje tu najniższa średnia temperatura w roku, która wynosi - 3,1 stopnia Celsjusza.


Duszniki-Zdrój: sanatorium
Jaką ofertę leczniczą mają położone w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej Duszniki-Zdrój? Sanatorium ''Uzdrowisko Duszniki-Zdrój", wchodzące w skład grupy Uzdrowisk Kłodzkich posiada nowoczesną bazę zabiegową oraz doświadczony personel. Specjalizuje się w leczeniu i rehabilitacji, oferując pobyty lecznicze z pełnym wyżywieniem, a także dostępem do szerokiej gamy zabiegów. W ''Uzdrowisku Duszniki-Zdrój" leczy się schorzenia układu oddechowego i przewodu pokarmowego, reumatologiczne i ortopedyczno-urazowe, osteoporozę, choroby kobiece, schorzenia kardiologiczne i nadciśnienie. Wykonywane są tu takie zabiegi przyrodolecznicze, jak naturalne kąpiele mineralne i igliwiowe, a także wszelkiego rodzaju zabiegi z wykorzystaniem borowiny, na przykład kąpiele, okłady czy fasony borowinowe.


Duszniki-Zdrój Fot. Łukasz Giza / Agencja Wyborcza.pl


Popularnością cieszą się też zabiegi z zakresu hydroterapii i elektroterapii, masaże lecznicze, inhalacje solankowe oraz gimnastyka lecznicza. Kuracjusze mogą skorzystać z leczenia dietetycznego, a także kuracji pitnych. Zabiegi przyrodolecznicze wykonywane są pod okiem fachowego personelu, wyłącznie na zlecenie lekarza prowadzącego. W skład placówki wchodzi położone w sercu Parku Zdrojowego sanatorium Jan Kazimierz, w którym do dyspozycji kuracjuszy pozostają nie tylko komfortowe pokoje i centrum zabiegowe, ale także kompleks rekreacyjny Słoneczne Termy Jan Kazimierz, z nowoczesnym basenem rekreacyjnym oraz strefą saun.
Idź do oryginalnego materiału