Znane pod wieloma nazwami, takimi jak "Syberyjskie Morze" lub "Błękitne Oko Syberii", jezioro Bajkał imponuje swoją wielkością i głębokością. Znajdujące się w azjatyckiej części Rosji, dokładnie Buriacji, jest prawdziwą perełką syberyjskiej przyrody.
REKLAMA
To najgłębsze jezioro na świecie. Zimą, jest nie do poznania
Jezioro Bajkał, jest nie tylko najgłębszym, ale także najstarszym jeziorem na świecie. Ten liczący sobie 25 milionów lat zbiornik, swoim wiekiem zawstydza choćby takiego staruszka jak jezioro Tanganika w Afryce. Tym samym to rosyjskie jezioro stanowi około 20% światowych zasobów krystalicznie czystej wody pitnej.
Głębokość jeziora liczona jest na 1630 metrów. Choć latem wygląda niezwykle imponująco, prawdziwy spektakl możemy podziwiać tam zimą.
Jezioro Bajkał fot. shutterstock/Viktorya Telminova
Jednocześnie lód pokrywający jezioro jest na tyle przeźroczysty i nieskazitelny, iż niejednokrotnie podziwiać możemy głębiny zbiornika znajdującego się pod pokrywą.
Będąc nad Jeziorem Bajkał, spotkać możemy także wiele gatunków roślin i zwierząt, które żyją w wodach zbiornika. Około 60% z nich to gatunki endemiczne, występujące jedynie w wodach Bajkału. Wśród nich jest na przykład foka bajkalska.
Drobna skaza na perle Rosji. Jak zanieczyszczenie wpływa na kondycję jeziora?
Z uwagi na to, iż zimą jezioro staje się często uczęszczanym szlakiem komunikacyjnym, zdarzają się przypadki, w których pokrywa lodowa nie wytrzymuje ciężaru i pęka, pochłaniając wraki samochodów na dno, a tym samym zanieczyszczając jezioro.
Poważnym zagrożeniem dla stanu wód w jeziorze są również kutry rybackie, które po cichu, ale systematycznie zatruwają zbiornik spalinami.