To jeden z prawdziwych skarbów Sycylii. Bizantyjskie mozaiki porównywane są do plastrów miodu

gazeta.pl 6 dni temu
Zdjęcie: JeniFoto / Shutterstock


Jeżeli wybierasz się na największą wyspę Morza Śródziemnego, to nie możesz pominąć tej atrakcji. Nazywana jest Złotym Pałacem w Palermo, a jej misternie zdobione ściany są ewenementem na skalę światową.
W ostatnich latach Sycylia stała się bardzo popularnym kierunkiem turystycznym. o ile największa wyspa Morza Śródziemnego znajduje się również na twojej liście podróżniczej, to odwiedzając jej stolicę nie możesz zapomnieć o odwiedzeniu tego obłędnego miejsca.


REKLAMA


Jego wnętrze zapiera dech w piersiach
Palazzo dei Normanni, czyli Pałac Normanów lub Pałac Królewski to jedna z największych perełek na Sycylii. Jego budowa zaczęła się już w IX wieku, co czyni go jednym z najstarszych zachowanych pałaców w Europie. Początkowo miał pełnić funkcję fortecy arabskiej, ale w XI wieku, po podboju wyspy przez Normanów został przebudowany na rezydencję królewską.


Palazzo dei Normanni Nadiia_foto / Shutterstock


Choć jego zewnętrzna część nie robi piorunującego wrażenia, to wchodząc do środka może opaść nam szczęka. Appartamenti Reali, czyli apartamenty królewskie znajdujące się na drugim piętrze, zachwycają mozaikami z czasów normańskich oraz renesansowymi zdobieniami. Zakupując bilet wstępu możesz zwiedzić m.in. Salę Herkulesa, Salę Chińską, Salę Modlitewną, Salę Książąt i Halę Wiatrów (w środku obowiązuje zakaz robienia zdjęć).


Prawdziwa perełka znajduje się jednak na pierwszym piętrze - porównywana jest do plastra miodu
Jednakże to nie apartamenty królewskie są największym zabytkiem pałacu. Pierwsze miejsce znajduje Kaplica Palatyńska. Powstała w 1143 roku, po 13 letniej budowie. Wchodząc do kaplicy od razu zostajemy oślepieni złotym blaskiem bizantyjskich mozaik, którymi niemal w całości została pokryta.


Kaplica Palatyńska Tikec / Shutterstock


Kaplica łączy trzy style architektoniczne - arabski, bizantyjski i normański, dzięki czemu została wpisana na listę UNESCO. Wykonanie mozaik było tak pracochłonne, iż powstawały one choćby kilkadziesiąt lat po otwarciu kaplicy. Dodatkowo, kaplica posiada oryginalny, drewniany sufit o skomplikowanym wzorze, który jest świetnym przykładem sztuki mauretańskiej. Jest to nie tylko miejsce kultu religijnego, ale także niesamowicie ważne miejsce dla historii wyspy oraz średniowiecznej sztuki i kultury.


Zobacz także: Nie tylko w Rzymie - w tych miejscach również możesz podziwiać Koloseum
Idź do oryginalnego materiału