Zakwas z buraków ma głęboki ciemnoczerwony kolor i uznawany jest za bombę witaminową. Zanim jednak przedstawimy przepis na zakwas buraczany, sprawdź jakie adekwatności zdrowotne ma zakwas z buraków do picia!
Zakwas z buraków – adekwatności odżywcze
Zakwas buraczany ma szereg różnych cennych adekwatności dla naszego organizmu. Przede wszystkim jest źródłem witamin, takich jak witamina C, B1, B2, B6, K, A oraz E. Oprócz tego zakwas buraczany jest bogaty w składniki mineralne: błonnik, magnez, kwas foliowy, potas, cynk, sód, miedź, chlor oraz łatwo przyswajalne żelazo. W zakwasie z buraków do picia znajdziemy także betainę, będącą silnym antyoksydantem oraz bakterie kwasu mlekowego, które pełnią funkcję naturalnego prebiotyku.
Co więcej, zakwas z buraka jest niskokaloryczny, dlatego z powodzeniem mogą spożywać go osoby przebywające na diecie odchudzającej.
Zobacz także: Woda z cebuli ma wspaniałe adekwatności. Wystarczy tylko szklaneczka
Jakie ma adekwatności zdrowotne?
Teraz nie pozostało Ci nic innego, jak przygotować swój własny zakwas z buraków. adekwatności lecznicze tego specyfiku również przekonają Cię do tego, dlaczego warto go regularnie pić. Wśród adekwatności zdrowotnych zakwasu wymienia się m.in.:
- regulacja ciśnienia krwi
- wzmocnienie organizmu (zawarte w zakwasie substancje przyspieszają regenerację w trakcie choroby, zapobiegają infekcjom i zakażeniom)
- poprawa trawienia
- wsparcie pracy nerek
- wsparcie pracy wątroby
- poprawa pracy mózgu i układu nerwowego
- poprawa parametrów krwi (zakwas buraczany w szczególności zalecany jest osobom zmagającym się z anemią ze względu na wysoką zawartość łatwo przyswajalnego żelaza)
Ponadto zakwas buraczany:
- działa przeciwzapalnie
- oczyszcza organizm z toksyn
- pozytywnie wpływa na produkcję krwinek czerwonych
- reguluje ciśnienie tętnicze
- obniża cholesterol
- dzięki zawartości licznych witamin i antyoksydantów pozytywnie wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci
Przepis na zakwas z buraków
Zakwas z buraków powstaje w procesie kiszenia buraka czerwonego. To właśnie dzięki procesowi fermentacji napój ten zyskuje wiele wyjątkowych adekwatności zdrowotnych. Jak zrobić domowy zakwas z buraków?
Składniki:
-
- 1 kg buraków
- 10 sztuk ziela angielskiego
- 6 listków liścia laurowego
- 1 główka czosnku
- 20 ziaren czarnego pieprzu
- sól
- ok. 1,5 litra wody
Sposób przygotowania:
jak zrobić zakwas z buraków? Umyte i osuszone buraki pokrój na mniejsze kawałki i ułóż je w czystym słoiku. Resztę składników wciśnij między buraki, do słoika wlej wodę aż po samą nakrętkę. Dokładnie zakręć słoik i odstaw go w ciemne i chłodne miejsce na ok. 7-10 dni. o ile na zakwasie pojawi się biała pianka, wystarczy, iż zbierzesz ją z góry i wyrzucisz. Gotowy zakwas natomiast należy przelać do czystego naczynia/słoika i przechowywać w lodówce do kilku tygodni.
Tak przygotowany zakwas z buraków możesz pić w ilości 0,5-1 szklanka dziennie.
Sprawdź na naszym kanale YouTube, jak zrobić niezwykłe miseczki a’la carbonara: