Zamek w Krasiczynie znajduje się w województwie podkarpackim i bez dwóch zdań uważany jest za jeden z najważniejszych zabytków renesansowych w naszym kraju. Do zamku prowadzi ikoniczny most, a sama budowla jest imponującą bryłą, ze swoimi murami obronnymi i unikatowymi basztami (Papieską, Królewską, Rycerską i Boską). Dodatkowo, bogato zdobione wnętrza zamku posiadają świetnie zachowane, oryginalne elementy, takie jak malowidła i stiuki.
REKLAMA
To najpiękniejszy pomnik polskiego renesansu
Budowę zamku rozpoczął pod koniec XVI wieku Stanisław Krasicki - kasztelan przemyski. Następnie syn Stanisława, Marcin, przekształcił surowy zamek obronny ojca w prawdziwe dzieło sztuki, które możemy podziwiać do dziś.
Zamek jesienią PhotopankPL / Shutterstock
W Baszcie Boskiej znajduje się jeden z największych skarbów zamku - przepiękna kaplica, która porównywana jest do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Olbrzymie wrażenie robią także specjalne dekoracje ścienne, tzw. sgraffita, o łącznej powierzchni ponad 3500 m² - to jedyne takie dzieło w Polsce i unikat w skali europejskiej. Zamek stał się bardzo ważnym elementem na mapie Polski, w którym gościli królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II.
Dzisiaj czeka cię tam wiele atrakcji
Pomimo wielu pożarów i wojen, zamek przetrwał wieki w świetnie zachowanym stanie, przechodząc z rąk jednej szlacheckiej rodziny do drugiej. Do szczególnego rozwoju zamku przyczyniła się rodzina Sapiehów, która do 1944 roku tam renowacje. Po II wojnie światowej zamek wylądował w rękach państwa.
Zamek w Krasiczynie MartaPo / Shutterstock
Obecnie, Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie to siedziba nowoczesnej bazy turystycznej, hotelowej i gastronomicznej. Na terenie zespołu znajduje się luksusowy hotel oraz restauracja. Natomiast zwiedzanie zamku odbywa się z przewodnikiem i jest biletowane. Turystom został również udostępniony park znajdujący się na terenie kompleksu.
Zobacz także: To miejsce musisz odwiedzić w grudniu - czeka cię świąteczna atmosfera i loty w dwie strony za 208 zł