To budynek legenda. Przed wojną mieszkali tu najbogatsi. Dziś mieści się w nim słynny hotel

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe


Przed wojną był najwyższym budynkiem w Polsce, a w czasach PRL-u mieścił się w nim najnowocześniejszy hotel w kraju. Jaka jest historia warszawskiego Prudentiala? Jest naprawdę imponujący. Do jego budowy zużyto dwa miliony cegieł, dwa tysiące ton cementu i 1500 ton stali.
Budynek przy placu Powstańców Warszawy powstał w latach 1931-1933. Był najnowocześniejszym i najwyższym wieżowcem w ówczesnej Polsce. Został zaprojektowany przez Marcina Weinfelda oraz Stefana Bryłę. Duet architektów zakładał początkowo, iż wieżowiec będzie liczył 11 pięter, ale ostatecznie zdecydowano o zwiększeniu liczby do 16, aby dopełnić wrażenie wysokościowca.


REKLAMA


Zobacz wideo Polskie kino coraz częściej zachwyca się PRL-em


Budynek przetrwał II wojnę. w tej chwili jest jednym z symboli Warszawy
Prudential House został postawiony przez Towarzystwo Ubezpieczeń Prudential. W dolnej części mieściły się lokale biurowe, a na wyższych piętrach były apartamenty mierzące choćby po 240 metrów kwadratowych z osobnymi wejściami dla służby. Na mieszkanie w tym miejscu mogły pozwolić sobie jedynie elity.
Zobacz też: Nowa afera na Krupówkach. Pokazała szokujące nagranie. "Pijany krzyczał na dziecko"


Prudential fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe


W czasie II wojny światowej Prudential mocno ucierpiał, ale stalowa konstrukcja przetrwała, więc władze PRL-u zdecydowały o odbudowie budynku. W 1954 roku oddano go do użytku i otwarto Hotel Warszawa, który działał nieprzerwanie aż do 2002 roku. Było w nim 260 pokoi.


Po upadku PRL-u Prudential dwukrotnie zmieniał właściciela. Dziś działa w nim luksusowy hotel
Pokoje były wyposażone skromnie, ale całkiem nowocześnie. Były w nich jedno łóżko lub dwa łóżka, fotel, biurko do pracy oraz stół z krzesłami. Problemem okazało się jednak samo meblowanie, choć również i z tym kłopotem poradzono sobie w nowatorski sposób. Na zewnątrz zainstalowano zewnętrzną windę ciężarową, którą wożono meble na wysokości, a potem wciągano je przez okna.


Widoczne Domy Towarowe 'Centrum', Hotel Warszawa (d. Prudential) i jeden z punktowców Ściany Wschodniej. fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe


W 2005 roku wieżowiec kupiła spółka Polimex-Mostostal, ale cztery lata później został sprzedany rodzinie Likusów z Krakowa. Do 2018 roku prowadzone były prace remontowe, a w listopadzie 2018 roku otworzony został luksusowy pięciogwiazdkowy Hotel Warszawa. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału