The Landing House to nowoczesny drewniany budynek, wkomponowany w surowy krajobraz pustyni Mojave, mieszczącej się w pobliżu Parku Narodowego Joshua Tree w Kalifornii. Projekt od Industry of All Nations to idealny przykład ekologicznego obiektu, który jest hołdem dla kalifornijskiego środowiska naturalnego.
The Landing House – zrównoważony projekt mieszkalny na pustyni
Projekt Landing House zapoczątkowali bracia Fernando, Juan Diego i Patricio Gerscovich, których pasja do zrównoważonego projektowania zaprowadziła w 2019 roku na inspirującą pustynię Mojave. Oczarowani pięknem krajobrazu wyobrazili sobie budynek wtapiający się w nietknięte pustynne otoczenie. To właśnie tutaj, po nabyciu odpowiedniego gruntu, rozpoczęli misję stworzenia przystani, która szanuje delikatny ekosystem.
Fernando Gerscovich, urodzony w Buenos Aires architekt, podkreśla znaczenie jak najmniejszego oddziaływania na naturalny krajobraz. Każda roślina i każde drzewo mogą potrzebować dziesięcioleci, aby się zregenerować. Dlatego też The Landing House jest wygodnym miejscem odosobnienia, ale powstałym bez narzucania zmian w pustynnym otoczeniu.
Naturalne materiały i intuicyjna przestrzeń The Landing House
Konstrukcja powstała przy użyciu prostych materiałów, takich jak beton, drewno cedrowe czy szkło. Do domu można dotrzeć wijącą się przez pustynny teren drogą, która liczy sobie ponad czterysta lat. Strefę wejścia wyznacza drzewo Yucca, które wita gości zapierającymi dech w piersiach widokami.
Centralny korytarz dzieli budynek na dwie części. Jak podkreślają architekci, to sposób na przypomnienie ludziom o naturalnym pięknie ich otoczenia i zachęcenie ich do wyjścia na zewnątrz, wprost na łono natury. Zadaszona część prowadzi do betonowej platformy z małym basenem, przeznaczonym do relaksu. Druga konstrukcja mieści wiatę na samochód z panelami słonecznymi, zapewniając cień i energię odnawialną.
Minimalistyczne wnętrze z widokiem na uspokajającą naturę
Ręcznie rzeźbione ognisko w naturalnym głazie i okrągła platforma do jogi to kolejne miejsca, w których można cieszyć się naturalnym otoczeniem. jeżeli natomiast chodzi o strefy prywatne, każda z dwóch sypialni znajduje się na końcach budynku, a jedna z nich może stać się prywatną przestrzenią z osobnym wejściem.
We wnętrzu wykorzystano cedrowe panele ścienne. Przytulny klimat wprowadzają natomiast meble z dębu, które doskonale wpisują się w nowoczesny i minimalistyczny klimat nieruchomości. Zwieńczeniem strefy dziennej są szklane drzwi przesuwne, które otwierają przestrzeń mieszkalną i zapewniają widok na dziedziniec oraz basen.
Mieszczący się na pustyni The Landing House to wyjątkowe miejsce na mapie Kalifornii. W tym projekcie pierwsze skrzypce grały zarówno funkcjonalność aranżacji, jak i troska o otaczający nieruchomość ekosystem. Braciom Gerscovich udało się stworzyć idealne miejsce do wypoczynku, które jednocześnie zaprasza do podziwiania przyrody Parku Narodowego Joshua Tree.
Projekt: Industry of All Nations (IOAN) | industryofallnations.com
Zdjęcia: Ye Rin Mok