Nowe koziołki na Koziołkowym Szlaku Legend
Nowe rzeźby na Koziołkowym Szlaku Legend to kolejne postacie nawiązujące do historii i podań miejskich. Tereskę – złotniczankę – można znaleźć przy ul. Złotej, natomiast Jadzia, mieszczka, która według legendy wywołała wielki pożar Lublina, stoi na Placu Rybnym z patelnią pełną naleśników.
Kolejną postacią jest Mikołaj, herbator, uznawany za twórcę herbu Lublina – jego figurka znajduje się przy ul. Archidiakońskiej 5 obok Małego Ratusza. Ostatni z nowych koziołków to Jędrek, symbolizujący malarza fresków z Kaplicy Trójcy Świętej, którego można spotkać siedzącego na murku naprzeciwko Zamku Lubelskiego.
„Koziołek Jędrek, jako malarz, nawiązuje do historii Kaplicy Trójcy Świętej – najcenniejszego zabytku na Wzgórzu Zamkowym. To dla nas wspaniała promocja i jestem przekonana, iż ten koziołek będzie cieszył się największym zainteresowaniem” – mówi Barbara Oratowska, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie.

Koziołkowy Szlak Legend to unikalna atrakcja, która pozwala mieszkańcom i turystom poznawać historię miasta w nietypowy sposób. Każda figurka wyposażona jest w kod QR, który przekierowuje do strony internetowej z opisem legendy oraz mapą szlaku. Pierwsze trzy rzeźby – Wiktoria, Kryspin i Felicja – pojawiły się w Lublinie w grudniu 2024 roku. Ostatnie cztery figurki planowane są do odsłonięcia wczesnym latem.
Projekt Koziołkowego Szlaku Legend został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego jako inicjatywa mieszkańców. W ramach IX edycji Budżetu Obywatelskiego miasto przeznaczyło na wykonanie i montaż 11 figurek 173 875,68 zł. Rzeźby powstały w wyniku postępowania przetargowego, a ich lokalizacje na Starym Mieście i w Śródmieściu zostały dostosowane do treści legend.
Zobacz, jak wyglądają nowe koziołki.



