Terapia dźwiękiem – na czym polega? Na co pomaga?

ohme.pl 2 miesięcy temu

Terapia dźwiękiem to metoda holistycznego leczenia wykorzystująca dźwięki o określonych częstotliwościach i wibracjach. Ma na celu poprawę zdrowia fizycznego, emocjonalnego i psychicznego. Jest coraz częściej stosowana jako wsparcie tradycyjnych metod terapeutycznych, ponieważ pomaga w naturalny sposób harmonizować ciało i umysł.

Na czym polega terapia dźwiękiem?

Terapia dźwiękiem, która bywa nazywana też muzykoterapią, opiera się na założeniu, iż wszystko w naszym ciele – od komórek po narządy – wibruje w określonym rytmie. Wibracje te mogą zostać zaburzone przez stres, choroby czy emocjonalne napięcia. Celem terapii jest przywrócenie harmonii poprzez działanie na ciało odpowiednimi dźwiękami i wibracjami. Terapia dźwiękiem wykazuje pozytywne korzyści dla psychiki i ciała człowieka.

Za ojca terapii dźwiękiem uznaje się Petera Hessa, niemieckiego fizyka, który w latach 70. ubiegłego wieku wprowadził to pojęcie do słownika naturalnej medycyny.

Uzdrawianiu dźwiękiem często tworzy głębokie poczucie relaksu, jednak niekiedy odczucia mogą stać się dość intensywne. Możesz czuć się szczęśliwa, zła, smutna lub zdenerwowana. Niekiedy podczas sesji pojawia się płacz, który może okazać się bardzo oczyszczający.

„Uzdrawianie dźwiękiem jest zaproszeniem do głębszego stanu świadomości, w którym odłączasz się od zewnętrznych bodźców i skupiasz się na tym, co dzieje się w tobie” – Sara Auster, terapeutka dźwiękiem.

Podczas sesji terapeuta używa różnych mis – uderza w nie lub pociera o nie, aby wydobyć dźwięki o różnych częstotliwościach. Sesja może trwać od 30 minut do godziny. Czasami łączy się z innymi praktykami, takimi jak np. medytacja czy techniki oddechowe.

Dla kogo przeznaczona jest terapia dźwiękiem?

Sesje uzdrawiania dźwiękiem często są określane jako kąpiele dźwiękowe, ponieważ chodzi o to, aby kąpać się w dźwiękach i pozwolić im się obmyć.

To przede wszystkim propozycja dla osób:

  • zestresowanych,
  • zmęczonych,
  • cierpiących na bezsenność,
  • nerwowych i rozdrażnionych,
  • uskarżających się na migreny.

Terapia dźwiękiem – korzyści

Terapia dźwiękiem może pomóc na wielu różnych płaszczyznach:

  1. Redukuje stres i napięcia – dźwięki mają pozytywny wpływ na układ nerwowy.
  2. Poprawia jakość snu – delikatne dźwięki uspokajają umysł i ułatwiają zasypianie.
  3. Łagodzi ból – wibracje mogą działać przeciwbólowo, zwłaszcza w przypadku bólu mięśni i stawów.
  4. Niesie wsparcie emocjonalne – dźwięki pomagają przetwarzać emocje, wspierają w leczeniu depresji czy stanów lękowych.
  5. Zwiększa koncentrację i kreatywności – dźwięki o określonych częstotliwościach stymulują fale mózgowe odpowiedzialne za te funkcje.
Idź do oryginalnego materiału