Jagoda kamczacka nazywana jest również wiciokrzewem sinym. Jest to odmiana mrozoodporna, którą z powodzeniem można zasadzić w przydomowym ogródku. Krzak zwykle osiąga wysokość 1,7 m i szerokość 1,5 m. Owoce, które z niego zbierzemy, są idealne do zrobienia soku i nie tylko.
Jagoda kamczacka — wartości odżywcze
Owoce są zdrowe — jabłka, gruszki czy pomidory to bardzo dobre wybory. Jednak te produkty pochodzą „z naszego podwórka”, a warto sięgnąć również po nieco bardziej egzotyczne przysmaki. Jagoda kamczacka wywodzi się z Azji, to w tym kraju okrzyknięto sok z niej eliksirem życie i młodości. Dlaczego? Ponieważ jagoda kamczacka zawiera w sobie najwięcej polifenoli wśród wszystkich owoców. Te związki organiczne pomagają chronić organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które mają negatywny wpływ m.in. na wygląd skóry. Ponadto wykazują działanie przeciwzapalne, przez co mogą spowalniać proces starzenia się skóry.
Jagoda kamczacka ma w sobie również wiele innych witamin i minerałów, która pozwalają organizmowi prawidłowo funkcjonować. Znajdziemy w tych owocach m.in.: kwas foliowy, fosfor, sód, potas, krzem, żelazo, magnez i liczne witaminy w tym A, B oraz C.
Polecamy również: Klasyczne danie z PRL-u, które dziś mało kto robi. Jest tanie, smaczne i zdrowe
Dlaczego warto jeść jagodę kamczacką?
Owoce ten z powodzeniem możemy zasadzić w ogródku — odmiany Atut, Wojtek oraz Zoja pochodzą z Polski i świetnie radzą sobie w naszym klimacie. Jagody te można jeść na surowo lub w postaci soków, ponieważ dobrze wypływają na wygląd cery i spowalniają proces starzenia się skóry. Jednak dzięki zawartości wielu witamin i minerałów, wykazują również inne działania np.:
- obniżają ciśnienie krwi i poprawiają jej krążenie,
- dobrze wpływają na włosy i paznokcie,
- wspomagają prawidłowe trawienie,
- redukują poziom złego cholesterolu,
- zmniejszają ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka.
Ponadto dobrze działają na wiele narządów w tym mózg, serce i oczy. Wykazuje również działanie ochronne dla organizmu w okresie jesienno-zimowym, dzięki dużej zawartości witaminy C — może zmniejszać ryzyko przeziębienia i grypy.
Przeczytaj także: Tego nie jedź na pusty żołądek. Będziesz się źle czuć przez cały dzień
Sok z jagody kamczackiej — przepis
Owoce te można wykorzystać na wiele sposobów. Świeże sprawdzą się do owocowych sałatek lub jako przekąska. Można je również zamrozić lub zrobić z nich dżem. Jednak najpopularniejszym sposobem wykorzystania jagody kamczackiej jest wykonanie z niej soku. Do przygotowania tego pysznego eliksiru życia potrzebujemy:
- 1 kg świeżych owoców,
- 350 g drobnego cukru,
- 500 ml wody.
Na początek należy dokładnie umyć owoce (powinny być bez szypułek) i odcedzić. Następnie przygotować średniej wielkości garnek i wlać do niego wodę. Czekamy aż woda się zagotuje i dodajemy do garnka owoce i cukier. Dokładnie mieszamy i zmniejszamy ogień. Sok trzeba gotować przez ok. 25 minut na małym ogniu. Po tym czasie musimy go przecedzić — najlepiej zaczekać aż sok nieco przestygnie.
Odcedzony sok, przelewamy do wyparzonych buteleczek lub słoików. Mocno zakręcamy i pasteryzujemy przez 15 minut.
Sprawdź również: Biorę czerstwy chleb i zalewam. Po usmażeniu mam smaczny deser dla całej rodziny
Ile soku z jagody kamczackiej pić?
Ten eliksir młodości można pić codziennie po jednej szklance. Jest on dość mocny i może być delikatnie cierpki w smaku, dlatego też można rozcieńczyć go wodą. Dzieci mające mniej niż 7 lat nie powinny pić więcej niż pół szklanki soku dziennie.
Zobacz też:
Są jeszcze zdrowsze niż owsianka. Jedz na śniadanie, a efekty Cię zaskoczą
Co, jeżeli nie z kapustą i grzybami? Te wigilijne pierogi rozpieszczą twoje podniebienie
Masz problemy z zaśnięciem? Zjedz wieczorem ten owoc, a będziesz spać, jak dziecko