Ten kolor włosów występuje najrzadziej na świecie. Ilu z twoich znajomych go nosi?

top.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: /123RF/Picsel, 123RF/Picsel /Pixel


Kolor włosów to nie tylko element naszego wyglądu - może zdradzać więcej, niż się wydaje. Jeden odcień jest prawdziwą rzadkością i uchodzi za fenomen natury – efekt niezwykle rzadkiej mutacji genetycznej, która zdarza się u nielicznych na całym świecie. Co więcej, posiadacze tego wyjątkowego koloru często wyróżniają się także niezwykłymi cechami zdrowotnymi. Skąd bierze się ta wyjątkowość? Czas zajrzeć głębiej w tajemnice pigmentacji.

Naturalnymi kolorami włosów są czarne, brązowe, blond i rude. Ten ostatni występuje najrzadziej i to właśnie ten odcień weźmiemy pod lupę. Związany jest z genetyczną zagadką, fascynującą zarówno naukowców, jak i społeczeństwo. Sprawdź najważniejsze informacje o tej unikalnej barwie kosmyków.

Rudy jako najrzadszy kolor włosów - skąd się bierze?

Na początek warto rozważyć wszystkie kolory włosów, aby zobaczyć, jak bardzo rudy odcień jest unikatowy. Najczęściej występującą barwą kosmyków jest czarna, dominująca u 80% populacji. Wynika ona z wysokiego poziomu melatoniny i chroni przed szkodliwym promieniowanej UV. Właśnie dlatego mają ją ludzie pochodzący z Afryki i Azji, gdzie panuje duże nasłonecznienie.

Kolejnym popularnym kolorem włosów jest brąz - ma go 11% ludzi. Barwa ta jest zróżnicowana pod względem tonacji - od jasnego brązu do bardzo ciemnego, niemal czarnego. Rzadziej występuje blond - jedynie u 2-3% populacji, jednak to właśnie rudy jest prawdziwą rzadkością.

Rudy odcień pasm występuje zaledwie u 1-2% ludzi na całym świecie. Wynika on z recesywnej mutacji genu MC1R, występującej w chromosomie 16. Dziecko będzie miało taką barwę kosmyków tylko wtedy, gdy oboje rodzice przekażą mu taką cechę.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakie fryzury będą modne w 2025? Najlepsze propozycje dla cienkich włosów

Gdzie najczęściej występuje rudy kolor włosów?

Rudy kolor włosów najczęściej występuje w Irlandii i Szkocji. To właśnie tam aż 10-13% ludzi ma taki odcień kosmyków. Co więcej, 40% populacji to nosiciele genu MC1R. Jak sytuacja wygląda w innych państwach?

Przykładowo w Niemczech, Francji i we Włoszech tylko 2% ludzi ma rude pasma. Ciekawostką jest to, iż ta barwa występuje choćby w dalekich regionach geograficznych np. w Udmurcji w Rosji. Wiąże się to z migracją ludności, co może być ciekawym tematem badań.

Dlaczego osoby o rudych włosach są wyjątkowe?

Rudy kolor włosów to nie tylko kwestia wyglądu - za tym odcieniem kryją się fascynujące zagadki genetyczne i biologiczne. Osoby o takich pasmach często mają jaśniejszą skórę, która słabiej się opala, a ich organizm produkuje więcej witaminy D w warunkach niskiego nasłonecznienia.

Co ciekawe, badania wskazują, iż osoby te mogą mieć wyższą odporność na niektóre choroby, tak samo jak wrażliwość na ból. Ten niezwykły zestaw cech sprawia, iż rudowłosi są wyjątkowi nie tylko wizualnie, ale i pod względem fizjologicznym. To czyni ich tematem szczególnie interesującym dla genetyków i antropologów.

Zobacz też:

To będzie najmodniejszy kolor roku 2025. Warto kupić spodnie lub płaszcz w tym odcieniu

Zamiast do herbaty, nałóż na twarz. Cera będzie gładka i świetlista

W PRL-u była w każdej kosmetyczce, dziś jest zapomniana. Działa cuda na skórę i włosy

Idź do oryginalnego materiału