Od 2025 roku wszedł w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. Zmiany te są częścią strategii Unii Europejskiej, mającej na celu zmniejszenie ilości odpadów.
Do pięciu znanych do tej pory frakcji, doszła szósta – tekstylia. Zużyte materiały tekstylne, odzież i obuwie nie można już wrzucać do kontenera z odpadami zmieszanymi.
Nie oznacza to jednak, iż w w altanach śmieciowych czy przy zabudowie jednorodzinnej pojawia się dodatkowe kontenery. W Tarnobrzegu zużyte tekstylia należy oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, mieszczącego się przy ul. F. Rusinowskiego 1.
****************
Według danych Parlamentu Europejskiego – przeciętny Europejczyk i Europejka kupują co roku prawie 26 kg tekstyliów, a pozbywają się ich ok. 11 kg. Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez Wspólne Centrum Badawcze (JRC) całkowita ilość odpadów włókienniczych – obejmująca odzież i obuwie, wyroby włókiennicze używane w gospodarstwach domowych, techniczne wyroby włókiennicze oraz odpady poprzemysłowe i przedkonsumenckie – w 2019 r. wyniosła 12,6 mln ton (10,9 mln ton odpadów pokonsumenckich i 1,7 mln ton odpadów poprzemysłowych i przedkonsumenckich). Wygenerowano 5,2 mln ton odpadów odzieży i odpadów obuwniczych, co odpowiada około 11 kg odpadów na osobę rocznie w UE.
Jak wynika z przytoczonych badań w tej chwili około 78 % pokonsumenckich odpadów włókienniczych, obejmujących odzież i obuwie oraz wyroby włókiennicze używane w gospodarstwach domowych i techniczne wyroby włókiennicze, nie jest zbieranych selektywnie. To oznacza, iż trafiają one do zmieszanych odpadów z gospodarstw domowych, przeznaczonych do spalenia lub składowania. To szkodzi środowisku. Ten problem dotyczy zarówno państw UE i państw trzecich, a skutkiem są m.in. wysokie poziomy emisji gazów cieplarnianych, duże zużycie wody czy zanieczyszczenia gruntów.
– Bez wprowadzenia zmian w obszarze zarządzania odpadami, przemysł tekstylny przez cały czas będzie powodował nadmierną emisję gazów cieplarnianych, konsumpcję zasobów naturalnych i zanieczyszczenie wód. Niepotrzebne i zużyte ubrania zapełniają nasze składowiska, a wiele z nich trafia w miejsca przypadkowe jak choćby las – podkreśla wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.
foto: UM Tarnobrzeg