Technologia Stanforda może pomóc w przejściu z okularów Vision Pro na okulary Apple

cyberfeed.pl 1 tydzień temu


Choć drogi i nieporęczny Wizja Pro zestaw słuchawkowy niewątpliwie ma dla niektórych swoje miejsce, uważa się, iż długoterminowym celem Apple jest produkt o nazwie Okulary jabłkowe: przynosząc AR możliwości w coś o podobnych wymiarach i wadze jak konwencjonalne okulary lub okulary przeciwsłoneczne.

Umieszczenie tak dużej ilości technologii w znacznie mniejszym urządzeniu jest oczywiście ogromnym wyzwaniem, ale badaczom z Computational Imaging Lab na Uniwersytecie Stanforda być może udało się znaleźć przynajmniej część rozwiązania…

Apple już działa na podejściu technologicznym znanym jako falowody, aby zmienić sposób, w jaki obrazy są postrzegane przez oko.

Silnik świetlny zawiera szereg falowodów optycznych z siatkami holograficznymi lub dyfrakcyjnymi, które przesuwają światło ze źródeł światła w celu wygenerowania wiązek pod odpowiednimi kątami i w odpowiednich pozycjach w celu oświetlenia zwierciadeł skanujących; światło jest następnie kierowane do dodatkowych falowodów optycznych z warstwami folii holograficznej zarejestrowanymi dzięki siatek dyfrakcyjnych w celu rozszerzenia apertury projektora i skierowania światła do pozycji projekcji wymaganych przez sumator holograficzny.

Co Stanford się rozwinął to wersja tej technologii – nazywana odwrotnie zaprojektowanymi falowodami metapowierzchniowymi – która pasuje do dużo mniejsza przestrzeń.

Wynik – relacjonuje Krawędźto cienki stos elementów holograficznych umożliwiający wyświetlanie realistycznych, kolorowych obrazów 3D w urządzeniu na tyle małym, iż zmieści się w urządzeniu kilka większym niż para standardowych oprawek okularów.

Niemal nieuchronnie częścią klucza do tego jest sztuczna inteligencja.

Naukowcy twierdzą, iż opracowali unikalny „nanofotoniczny falowód metapowierzchniowy”, który może „wyeliminować potrzebę stosowania nieporęcznej optyki kolimacyjnej” oraz „wyuczony model falowodu fizycznego”, który wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do radykalnej poprawy jakości obrazu. Z badania wynika, iż ​​modele „są automatycznie kalibrowane na podstawie informacji zwrotnych z kamery”.

Chociaż technologia ze Stanforda jest w tej chwili jedynie prototypem, a działające modele wydają się być przymocowane do ławki i ram wydrukowanych w 3D, badacze chcą zakłócić obecny rynek obliczeń przestrzennych, który obejmuje również nieporęczne zestawy słuchawkowe do rzeczywistości mieszanej typu passthrough, takie jak Apple Vision Pro , Meta’s Quest 3 i inne.

Aktualnie testuję najnowszą wersję okularów Ray-Ban Meta, które niedawno otrzymały aktualizację systemu umożliwiającą rozpoznawanie scen w oparciu o sztuczną inteligencję. niedługo zdam pełny raport na ich temat, ale jedną z rzeczy, która robi na mnie największe wrażenie, jest to, iż oba wyglądają i działają jak absolutnie standardowe okulary przeciwsłoneczne. Nie ma poczucia bycia przez nie obciążonym, a niewielu przyjaciół, którzy je widzieli, zdało sobie sprawę, iż są czymś niezwykłym.

To dla mnie święty Graal technologii wizyjnej – wyciśnięcie jak największej ilości technologii Vision Pro w czymś, co możemy nosić tak swobodnie, jak okulary przeciwsłoneczne – i wygląda na to, iż Stanford właśnie nas do tego przybliżył.

Zdjęcie: Andrew Brodhead/Stanford Computational Image Lab

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.



Source link

Idź do oryginalnego materiału