Badania wykazują, iż choćby co 4 osoba ma objawy niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Co więcej dotyczy to również dzieci. Z czego to wynika? Ze sposobu w jaki się odżywiamy! Jakich produktów należy unikać by nie uszkodzić tego narządu?
Wątroba to najważniejszy narząd detoksykujący w naszym organizmie. Chroni nasz ciało oraz inne organy przed toksynami, metalami ciężkimi, lekami czy pestycydami. Ponadto pełni funkcję magazynującą, filtrującą oraz odpowiada za naszą odporność.
Dlatego tak istotne jest to, aby wątroba funkcjonowała prawidłowo. Nie możemy dopuścić do sytuacji w której dochodzi do stłuszczenia wątroby, czyli odkładania się w komórkach wątrobowych nadmiernej ilości cząsteczek tłuszczu.
Czego nie jeść, aby nie doprowadzić do stłuszczenia wątroby
1# Alkohol
Najczęstszym powodem stłuszczenia wątroby jest nadużywanie alkoholu. Nie ma jednoznacznych wskazań co do tego jaka ilość napojów procentowych jest bezpieczna, dlatego w tym przypadku trzeba być szczególnie ostrożnym. Należy również podkreślić, iż osoby z nadmierną masą ciała spożywające alkohol, są bardziej narażone na toksyczne działanie tego napoju.
2# Tłuszcze trans
Ten rodzaj tłuszczu występuje najczęściej w produktach wysokoprzetworzonych. W wyniku obróbki produktu, w jego składzie powstaje tłuszcz, który jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia. Gdzie je znajdziemy? W wyrobach cukierniczych typu drożdżówki, pączki, gotowe ciasto oraz w fast-foodach.
3# Nadmiar soli w produktach wysokoprzetworzonych
Są sama w sobie nie jest szkodliwa, a wręcz zawarty w niej sód potrzebny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednak jej nadmiar w połączeniu z cukrem i tłuszczami trans to tykająca bomba. Taka kombinacje możemy znaleźć w krakersach, chipsach, solonych paluszkach, gotowych produktach czy wyżej wspomnianych fast-foodach.
4# Słodycze
Mowa o różnego rodzaju ciastkach, cukierkach, czekoladach, batonach a choćby wysokosłodzonych dżemach. One również są źródłem pustych kalorii, co oznacza, iż nie dostarczają naszemu organizmowi żadnych cennych składników odżywczych.
5# Nadmiar węglowodanów prostych
To właśnie produkty zawierające duże ilości węglowodanów prostych, powodują wzrost insuliny i tym samym odkładanie się cząsteczek tłuszczu.
6# Soki i napoje słodzone
Nawiązuje to do poprzedniego podpunktu, gdyż tego typu napoje posiadają duże ilości węglowodanów prostych, zwykle w postaci białego cukru. Badania wykazały, iż osoby często spożywające napoje słodzone mają aż o 40 proc. wyże ryzyko rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby.