Te miejsca kuna wybiera na gniazdo bez wahania. Spryskaj pomieszczenia. Wyniesie się na dobre

kobieta.gazeta.pl 4 godzin temu
Szkody w aucie, nocne harce na poddaszu, a może ślady zębów na belkach? Możliwe, iż pod twoim dachem zamieszkał nieproszony gość. Gdzie kuna robi gniazdo? Ten futrzak upodobał sobie konkretne miejsca. jeżeli wiesz, gdzie szukać, łatwiej wypłoszysz dzikiego lokatora.
Kuna domowa to niewielki drapieżnik z niepozornym wyglądem i pokaźnym apetytem na istną demolkę. Rozpoznasz ją po białej plamie na szyi i wyjątkowej zwinności - potrafi wspiąć się tam, gdzie żadne inne zwierzę nie dotrze. Mimo urokliwego futerka, w rzeczywistości to hałaśliwy i szkodliwy gość, a jej znakami firmowymi są przegryzione kable czy bałagan na strychu. jeżeli zidentyfikujesz miejsca, które upodobała sobie najbardziej, masz szansę gwałtownie odzyskać spokój. Nie wiesz, gdzie szukać jej gniazda? Sprawdź nasze podpowiedzi.


REKLAMA


Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary


Gdzie kuna robi gniazdo? Tam możesz znaleźć jej kryjówkę
Kuna domowa to mistrzyni infiltracji. Już niewielka szczelina wystarczy, by zamieniła twój strych w luksusowy apartament. Najczęściej wybiera miejsca ciepłe, suche i rzadko odwiedzane przez ludzi, takie jak: poddasza, garaże, piwnice, kotłownie czy zabudowania gospodarcze. Nie gardzi też wnętrzem samochodu, zwłaszcza zimą, kiedy pod maską jest ciepło i śnieg nie pada na futerko. Gniazdo kuny to swoisty recyklingowy majstersztyk i jest zbudowane z tego, co zwierzę znajdzie pod łapą. Są to m.in. szmaty, kawałki ocieplenia, gazety czy choćby zaginiona narzuta z ogrodowej ławki.


Jak poznać, iż masz nieproszonego lokatora? Przede wszystkim po hałasach. Kuna potrafi urządzać nocne harce jak domowe ninja. Do tego dochodzą odchody, resztki ptactwa i żab, bardzo nieprzyjemny zapach moczu oraz pogryziona izolacja. W aucie efekty jej działalności są jeszcze bardziej kosztowne, a przegryzione przewody mogą unieruchomić pojazd. Dlatego ważne jest, by gwałtownie znaleźć jej legowisko, zanim zrobi się naprawdę drogo.


Kuna domowa, jak pozbyć się kuny, kuna na strychu iStock/Michel VIARD


Czego nie lubią kuny? Skuteczne triki na wypłoszenie jej z domu
Kuna to wybredne zwierzę, która nie znosi niektórych zapachów i dźwięków. Dlatego wcale nie musisz od razu wzywać łowczego ze specjalistyczną pułapką. Często wystarczy to, co masz pod ręką, by skutecznie pozbyć się niechcianego gościa.


Amoniak. Wylej kilka kropel na szmatkę i zostaw w miejscu, gdzie zauważysz gniazdo. Intensywny aromat z pewnością zniechęci zwierzę do powrotu.
Ocet. Działa podobnie jak amoniak. Dodatkowo możesz spryskać nim wejścia do budynku lub maskę samochodu.
Sierść psa. Rozsypanie włosów pupila w okolicach wejścia na strych lub w garażu sprawia, iż kuna czuje obecność potencjalnego wroga. Niechętnie zapuszcza się w takie rejony.


Kostka toaletowa. Ta klasyczna, mocno pachnąca, umieszczona na strychu lub pod maską może skutecznie zniechęcić drapieżnika do odwiedzin.
Na koniec pamiętaj o zabezpieczeniu technicznym. Użyj metalowej siatki, by uszczelnić otwory w dachu lub szczeliny w ścianach. Ważne, by pozbawić zwierzaka dostępu do budynku. Po kilku próbach wtargnięcia na twój teren zrezygnuje.


Choć kuny bywają uparte, nie są niepokonane. Wystarczy odrobina sprytu i znajomość ich słabości, by wypłoszyć je bez krzywdy. Pamiętaj jednak, by działać szybko. Im krócej kuna czuje się jak u siebie, tym większa szansa, iż więcej nie wróci.
Czy miałaś kiedyś do czynienia z kuną w domu lub ogrodzie? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału