Te miasta mogłyby posłużyć jako scenografia w horrorze. Są opuszczone i przyprawiają o gęsią skórkę

gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl


W tych miejscach kiedyś tętniło życie, ale dzisiaj są opuszczone. Oto polskie miasta widma. Są gratką dla fanów urbexu i miłośników historii. Wyprawa do nich z pewnością wywoła dreszczyk emocji i gęsią skórkę.
W tych przerażających miejscach można poczuć się jak bohater horroru lub thrillera. Miasta widma są opustoszałe i trudno spotkać w nich jakiegokolwiek człowieka. Skrywają jednak ciekawą historię i przyciągają miłośników tajemnic. Gdzie w Polsce szukać wymarłych miast?


REKLAMA


Zobacz wideo Nie chcesz być oszukany przez biuro podróży? Koniecznie sprawdź tę jedną rzecz, zanim kupisz wycieczkę


To miasto skrywa ciekawą historię. Kiedyś stacjonowały tutaj niemieckie wojska
Najpopularniejszym opuszczonym miastem jest Kłomino, które skrywa tajemnicę sięgającą jeszcze czasów wojny. Najpierw znajdowała się tutaj baza wojskowa dla żołnierzy Wehrmachtu i obóz jeniecki, a po zakończeniu II wojny światowej miasto przejęły wojska radzieckie, które stacjonowały w nim aż do 1992 roku.


Kłomino - miasto widmo Kłomino - miasto widmo , Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl


Według spisu ludności z 2012 roku mieszkało tutaj zaledwie 12 osób. W Kłominie zdemontowano uliczne oświetlenie, a w 2008 roku gmina Borne Sulinowo podjęła prace rozbiórkowe większości budynków. Pozostały jedynie dwa, które należą do Lasów Państwowych oraz jeden blok.


Opuszczone polskie miejscowości. Nie zobaczysz w nich żywego ducha
Mianem miasta widma nazywane jest także dolnośląskie Pstrąże. Zbudowali je Niemcy, ale po zakończeniu wojny podobnie jak w Kłominie osiedliły się w nim wojska radzieckie. Miasteczko podzielono na dwie części - wojskową oraz mieszkalną, które oddzielone były grubym murem. w tej chwili w Pstrążu nikt nie mieszka, a na terenie pozostały jedynie ruiny dawnych bloków, w których mieszkali żołnierze z rodzinami.


Nie przegap: Zakaz noszenia burek i do 4,5 tys. zł kary. To kolejny kraj, który zdecydował się na ten krok
Rapocin to opuszczona wieś nieopodal Głogowa. W 1987 wszyscy mieszkańcy zostali wysiedleni z powodu skażenia środowiska. Niedaleko znajduje się Huta Głogów, a w wyniku jej działania roślinność nie chciała rosnąć, a woda nie nadawała się do spożycia. W Rapocinie pozostał jednak Kościół pw. św. Wawrzyńca, Kaplica Góry Oliwnej oraz cmentarz. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału