Za niektórymi potrawami z dzieciństwa tęsknimy zbyt mocno, by móc to tak pozostawić. To dlatego popularne w czasach PRL-u kotlety z mortadeli coraz częściej goszczą na naszych stołach. Zobacz, jak przygotować ten przysmak lat szczenięcych i razem z nami poczuj tę niezastąpioną nostalgię.
Czasy słusznie minione były momentem, w którym kreatywność naszych mam i babć sięgała zenitu. Tworzenie czegoś z niczego nie było łatwe; bywało tak, iż nie wychodziło też z tego nic dobrego. Zupę owocową czy rozmącony z jajkiem szpinak wspominamy do dzisiaj… w koszmarach.
Zupełnie inaczej zapamiętaliśmy kotlety z mortadeli. Pyszne, sycące, tłuste i zrobione z totalnie nam nieznanych składników (w teorii mortadela to włoska kiełbasa z mielonego mięsa, ale za jej skład w tamtych czasach nie dalibyśmy sobie ręki uciąć), smakowały wtedy lepiej niż cokolwiek innego. Były wtedy wcinane na okrągło: zarówno same, jak i w formie kanapek.
kotlety z mortadeli – Pyszności; foto: Canva
Niektórzy, będąc dziećmi, twierdzili, iż gdy dorosną, będą jedli tyle słodyczy, na ile tylko mają ochotę. My mówiliśmy tak o mortadeli. Dzisiaj postanowiliśmy dotrzymać danego sobie słowa i powracamy z przytupem do dzieciństwa, przygotowując danie sprzed trzydziestu lat. Oto kotlety z mortadeli dokładnie takie jak wtedy.
Kotlety z mortadeli
Składniki:
- 5 plastrów mortadeli
- 5 plastrów żółtego sera (opcjonalnie)
- 2-3 jajka
- 1 szklanka bułki tartej
- olej do smażenia
Sposób przygotowania:
Jeśli do kotletów z mortadeli chcesz użyć żółtego sera, plastry tej kiełbasy nie mogą być zbyt cienkie. Kiedy już je ukroisz, natnij w nich „kieszonkę” i włóż do środka po kawałku sera.
kotlety z mortadeli – Pyszności; foto: Canva
Jajka rozbełtaj w głębokim talerzu, a do drugiego przesyp bułkę tartą. Teraz panieruj mortadelę najpierw w jajku, a później w bułce. Tę czynność wykonaj dwukrotnie.
Na patelni rozgrzej olej. Kotlety z mortadeli smaż z obu stron do momentu, w którym panierka ładnie się zarumieni. Na koniec odsącz kotlety dzięki ręcznika kuchennego. Te pyszności będą doskonale smakowały z dodatkiem ogórków kiszonych. Smacznego!
Oszukane schabowe mogą się też świetnie komponować z tą surówką. Przepis znajdziesz w tym filmiku z naszego kanału na YouTube.