Te klasztory są zawieszone między niebem a ziemią. Wejście do nich możliwe było tylko z linami

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: fot. shutterstock/proslgn


Klasztor zawieszony między niebem a ziemią? To niezwykłe miejsce co roku przyciąga turystów, chcących na własne oczy zobaczyć budynki, wybudowane na szczycie skał.
Choć jeżeli jeszcze nie odwiedziliście tego miejsca, jego surowe i historyczne oblicze podziwiać mogliśmy już w jednym z filmów o Jamesie Bondzie. Zarówno przed ekranem telewizorów, jak i na żywo robi piorunujące wrażenie.


REKLAMA


Meteory to jedna z większych atrakcji Grecji. Co roku przyciąga tłumy turystów
Meteory, czyli klasztory wybudowane na szczycie skał w północnej Grecji, co roku stanowią niesamowitą atrakcję turystyczną. Według legendy pierwszy klasztor powstał w tym miejscu dzięki mnichowi Atanazemu, który został wyniesiony na szczyt skały na skrzydłach orła.


W rzeczywistości nie mamy pewności, jak klasztory zostały wybudowane. Według oficjalnych informacji, pierwsze świątynie powstały tam już w XIV wieku. W związku z tym do budowy najpewniej użyto prymitywnych sprzętów, a mnisi wspinali się do nich wówczas dzięki siatek i lin.
Z uwagi na swoje wyjątkowe położenie, klasztory poza funkcją sakralną, pełniły również funkcję obronną oraz służyły jako skarbiec.


Meteory w Grecji - klasztory na szczytach skał fot. shutterstock/Vadim_N


w tej chwili Meteory, zaraz po Świętej Górze Athos, stanowi najważniejsze miejsce monastycyzmu w Grecji. Codziennie usłyszeć tam możemy bicie dzwonów o wschodzie i zachodzie słońca, które przypominają wiernym o modlitwie.


Ze względu na wysokie zainteresowanie wśród turystów, mieszkający tam mnisi opracowali własne zasady zwiedzania. Każdego dnia przybyli turyści oglądać mogą jedynie dwa klasztory, podczas gdy pozostałe są zamknięte dla odwiedzających. Dodatkowo każdego dnia otwarty zostaje inny klasztor.
Meteory na ekranach kin. Gratka dla fanów Bonda
Dzięki swojej wyjątkowości, niezakłóconej ciszy i niepowtarzalnej atmosferze, greckie klasztory stały się inspiracją dla wielu twórców. Podobny obraz zobaczyć mogliśmy na ekranie kin filmu Jamesa Bonda "Tylko dla twoich oczu" z 1981 roku.
Istnieje również teoria, iż miejsce to zainspirowało uczestników zespołu Linkin Park, który swój drugi album zatytułowali na cześć klasztorów.
Idź do oryginalnego materiału