Te dodatki zepsują żurek. Przez nie możesz się rozchorować. Unikaj ich, a zupa będzie zdrowsza. Sprawdź, jak nie zepsuć żurku na Wielkanoc

stronakuchni.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Andrey Zhuravlev/gettyimages.com


Żurek to podstawowe danie na wielkanocnym stole. Do tej tradycyjnej zupy dodaje się zakwas, jajka i białą kiełbasę. Jednak nie wszystkie dodatki wzbogacą jej smak, a niektóre mogą choćby zaszkodzić naszemu zdrowiu. Sprawdź, jakie są najgorsze dodatki do żurku wielkanocnego i lepiej ich unikaj.

Żurek – co to za zupa i czym różni się od barszczu białego?

Żurek to typowo polska zupa, choć przygotowywana również w Czechach czy na Słowacji. Tradycyjny żurek wielkanocny podawany jest w czasie śniadania wielkanocnego w Wielką Niedzielę, inaczej Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Danie to przygotowuje się na zakwasie głównie żytnim, ale też gryczanym czy owsianym. W każdym regionie Polski podawany jest on w nieco inny sposób i z różnymi dodatkami.

Tego lepiej nie dodawaj do żurku. Sprawdź, listę najgorszych dodatków do żurku wielkanocnego.

Oprócz żurku na śniadanie wielkanocne przygotowuje się również barszcz biały. Wiele osób uważa je za to samo danie, ponieważ z wyglądu obie zupy są do siebie podobne. Tymczasem są to dwie różne zupy. Podstawową różnicą jest zakwas: żurek robi się na zakwasie żytnim lub gryczanym, a barszcz biały na zakwasie pszennym. Istnieje również przekonanie, iż tradycyjnie tylko żurek powstawał na zakwasie, natomiast barszcz biały robiony był na kiszonkach warzywnych np. z kapusty czy ogórków.

Obecnie oprócz zakwasu żurek można odróżnić od barszczu białego tym, iż ten pierwszy jest bardziej treściwy, zawiesisty i gęsty, ponieważ gotuje się go na wywarze mięsnym, najczęściej wędzonym boczku czy żeberkach. Barszcz biały jest natomiast zupą delikatniejszą, lżejszą i bardziej płynną przygotowywaną na wywarze warzywnym lub z białej kiełbasy.

Żurek czy barszcz biały na Wielkanoc? Czym te dwie zupy różnią się od siebie?

Może się wydawać, iż żurek niczym nie różni się od barszczu białego. Obie zupy wyglądają podobnie, dlatego często uznaje się je za to samo danie, tylko o dwóch różnych nazwach. Tymczasem różnica jest…

Monika Góralska

To najgorsze dodatki do żurku. Lepiej ich unikaj

Wprawdzie żurek nie należy do najzdrowszych dań, ponieważ jest zupą dość tłustą i ciężkostrawną, jednak jedzony w niedużych ilościach jest sycący, odżywczy i bardzo smaczny. Natomiast sam zakwas na żurek jest bardzo wartościowy pod względem odżywczym. Jest to produkt fermentowany, a więc zawiera cenne dla układu pokarmowego bakterie kwasu mlekowego. Te probiotyczne szczepy wzbogacają mikroflorę jelitową i wspomagają procesy trawienne, a także wzmacniają odporność organizmu.

Oprócz tego zakwas zawiera również cenne witaminy takie jak witaminy z grupy B oraz składniki mineralne np. magnez, potas, cynk, fosfor czy żelazo. Jednak te cenne adekwatności zdrowotne zakwasu i samego żurku mogą zaprzepaścić niezdrowe dodatki.

Tych produktów lepiej unikaj. To najgorsze dodatki do żurku!

Idź do oryginalnego materiału