Tatrzański Park Narodowy ostrzega turystów. Zrobiło się niebezpiecznie

g.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: unsplashg.com ; facebook.com/TatrzanskiParkNarodowy


Zimą wiele osób wybiera się w polskie góry ze względu na urlopy i przerwy świąteczne. Poza jazdą na nartach często turyści spacerują po Tatrzańskim Parku Narodowym, a choćby próbują zdobywać szczyty. GOPR ostrzega ich jednak przed zbliżaniem się do jezior i stawów. To skrajnie niebezpieczne.
Tatrzański Park Narodowy powołując się na ratowników GOPR, ostrzegł w swoich mediach społecznościowych i na stronie internetowej przed zbliżaniem się do stawów. Zimą jeziora w górach wyglądają przepięknie, zwłaszcza gdy zaczynają zamarzać. Niekiedy pokrywają się również śniegiem, tworząc baśniowe widoki. Mogą być jednak niebezpieczne, zwłaszcza na początku zimy.


REKLAMA


Zobacz wideo gwałtownie zmieniające się warunki w Tatrach. Najpierw śnieżyca, a potem słońce


TPN aktualności: Wystosowano istotny komunikat dla turystów. Tych miejsc muszą unikać
Tatrzański Park Narodowy wystosował dla turystów istotny komunikat. Zaapelowano o to, by pod żadnym pozorem nie wchodzić na zamarzniętą taflę jezior oraz stawów. choćby jeżeli lód wygląda na solidny, to temperatury są wciąż zbyt wysokie i może nagle się załamać.


Tatrzańskie stawy zaczynają zamarzać, tworząc bajkowe widoki. Pamiętajcie jednak, by pod żadnym pozorem nie wchodzić na tafle lodu - w wielu miejscach jest on bardzo cienki i może się załamać w każdej chwili. Dbajcie o swoje bezpieczeństwo


- czytamy na Facebooku Tatrzańskiego Parku Narodowego. Poza zamarzającymi jeziorami, na które najlepiej nie wchodzić wcale niezależnie od tego, gdzie się znajdują, również śnieg nie sprzyja wycieczkom po górach. Część szlaków jest zamknięta, ale GOPR podkreśla, iż warunki są bardzo trudne i lepiej zrezygnować z wycieczek dla własnego bezpieczeństwa.


TPN zamknięte szlaki: Zimą są trudniejsze warunki. Mogą choćby wystąpić lawiny
Na szczytach oraz w wyższych partiach gór znajdują się w tej chwili grube warstwy śniegu. Może więc się zdarzyć, iż wejście na szczyt będzie niemożliwe. Co gorsza, im białego puchu będzie więcej, tym większe szanse na lawinę. Już teraz od wysokości 1800 metrów nad poziomem morza obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.


Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin


- czytamy na stronie internetowej TPN. Warunki mogą się z dnia na dzień pogorszyć, dlatego zawsze powinniśmy sprawdzać aktualności oraz ważne komunikaty. Ogólną informację, która powinna dać turystom do myślenia, podano również i dziś, 6 grudnia 2024 roku.


W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Silny i porywisty wiatr znacznie utrudnia możliwość poruszania


- napisano na oficjalnym portalu Tatrzańskiego Parku. Lepiej więc spędzić ten czas w górach w bezpieczniejszy sposób, niż wybierając się na szlak. Na chwilę obecną nie zamknięto żadnego z nich ze względu na warunki pogodowe, ale z racji ochrony przyrody od 1 grudnia aż do 15 maja przyszłego roku niedostępne są: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz, Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka, Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału