Tatar wołowy to pyszna przekąska na każdą imprezę. adekwatnie ciężko sobie wyobrazić przyjęcie czy jakikolwiek bankiet bez tej potrawy. Zanim przystąpisz do przygotowania tej przekąski, przeczytaj proszę cały przepis, aby odpowiednio przygotować się do tego zadania.
Najlepszy tatar wołowy przygotujemy z polędwicy wołowej. Ostatecznie może być również ligawa. Oba rodzaje mięsa są pozbawione białych przerostów, więc będą się nadawały do tego dania.
Polędwica wołowa jest znacznie bardziej delikatna w smaku, natomiast ligawa jest twardsza i dużo łatwiej jest ją drobno pokroić.
Oczywiście należy wspomnieć, iż mięso musi być dobrej jakości, najlepiej polskiego pochodzenia, świeże, kupione tego samego dnia. Nigdy nie używam do przyrządzenia tatara mięsa, które zostało zmielone wcześniej, bez naszego udziału. Takie mięso bardzo gwałtownie się psuje, a przecież nie wiemy wówczas, ile czasu już leżało.
Tatar wołowy – składniki.
Kaloryczność: 118 kcal.
- 500 g polędwicy wołowej lub ligawy
- 4 żółtka jaja
- 1 łyżeczka soli
- pół łyżeczki pieprzu
- 3 łyżki zimnej wody
- 1 łyżka dobrej jakości oliwy
Dodatkowo:
- cebula biała lub czerwona
- ogórek kiszony
- oprócz tego możemy dodać oliwki czy grzybki marynowane.
Sposób wykonania tataru wołowego.
Do przygotowania pysznego tatara wołowego będziesz potrzebować: miski, ostrego noża (lub maszynki do mielenia), pómiska na potrawę.
Polędwicę wołową lub ligawę kroję na drobną kostkę. Ja najpierw kroję mięso w paski, a następnie siekam w drobną kostkę. Oczywiście dopuszczam również zmielenie mięsa na grubych oczkach. Tatar również będzie smakował wybornie, jednak zakłada się, iż prawdziwy tatar powinien być drobno pokrojony.
Do zmielonego mięsa dodaję około 3 łyżki zimnej wody, dzięki czemu potrawa zachowa ładny kolor. Wsypuję również sól oraz pieprz i mieszam potrawę dzięki dłoni.
Po wymieszaniu warto tatar skosztować i w przypadku potrzeby, dosypać jeszcze przypraw. Pamiętaj jednak o tym, iż jest on podawany z ogórkami kiszonymi które są dość słone.
Cebulę i ogórki kiszone kroję w bardzo drobną kostkę.
Uzyskany tatr wołowy dzielę na 4 części i każdą z nich formuję w kulę, którą układam na talerzu. Następnie lekko spłaszczam i robię dołek na żółtko. Wokół mięsa układam pokrojony ogórek kiszony i cebulkę.
Tatar podaję zawsze schłodzony najlepiej na zimnym talerzu (schłodzonym lub choćby zmrożonym) krótko po przygotowaniu.
Życzę smacznego i polecam pozostałe przekąski na imprezę.