Tarka nie będzie potrzebna. Te chrupiące placki zrobisz w mig

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Moskole na talerzu - Pyszności; Foto kadr z materiału na kanale YouTube SmakowiteDania


Jesteś fanem regionalnych dań? Czy podczas wypoczynku w górach miałeś okazję sprawdzić, jak smakują moskole i czym tak naprawdę się wyróżniają? jeżeli nie, to czas nadrobić zaległości i przygotować je w swoim domu. Są doskonałe i proste w przygotowaniu. I co ważne, nie musisz wcale ścierać ziemniaków. Jak to możliwe?

Podczas podróżowania po Polsce, większość osób decyduje się odkrywać regionalne smaki. jeżeli wybieramy się w góry, to obowiązkowo musimy spróbować oscypka i kwaśnicy, nad morzem warto sięgnąć po ryby prosto z kutra, a podczas urlopu na Podlasiu – po sękacza i babkę ziemniaczaną. Nasza uwaga skupi się dziś jednak na tradycyjnym daniu góralskim. Są to moskole, czyli góralskie placki ziemniaczane. Ich przygotowanie jest banalnie proste, a smak obłędny. Nie przekonasz się, dopóki nie spróbujesz.

Czym są moskole?

Zanim zdradzimy przepis na placki ziemniaczane po góralsku, dobrze rozpocząć od tego, czym tak adekwatnie są moskole? To regionalna nazwa placków ziemniaczanych smażonych. Moskole można podawać z różnymi, pysznymi dodatkami. Są to placki, które przygotowuje się z ziemniaków i mąki jęczmiennej lub orkiszowej. Niegdyś robiono je z ciasta przaśnego i spożywano jako samodzielny posiłek lub w towarzystwie kapusty, kwaśnicy lub popijając żętycą.

Moskole na talerzu – Pyszności; Foto kadr z materiału na kanale YouTube SmakowiteDania

Jak przygotować moskole?

To regionalne danie prosto z Podhala powinno posmakować wszystkim twoim domownikom. Góralskie placki ziemniaczane, czyli moskole, to prawdziwa uczta dla podniebienia. Co ważne, nie ma tu konieczności tarcia ziemniaków. Możesz z powodzeniem użyć ziemniaków ze wczorajszego obiadu. Placki podasz na kilka popularnych sposobów, ale my postanowiliśmy zaprezentować ci ten najpopularniejszy.

Składniki:

  • 500 g ugotowanych ziemniaków
  • 250 g mąki pszennej typu 500
  • pieprz i sól do smaku
  • duże jajko
  • olej rzepakowy do smażenia
  • 100 ml maślanki.

Smażenie moskoli – Pyszności; Foto kadr z materiału na kanale YouTube SmakowiteDania

Sposób przygotowania:

  1. Przepuść ziemniaki przez praskę i przełóż je do większego naczynia. Dodaj do nich mąkę pszenną, jajko, maślankę. Dobrze wymieszaj i przypraw wedle uznania.
  2. Z przygotowanej masy ziemniaczanej zacznij tworzyć kulki.
  3. Smaż moskole na dobrze rozgrzanym tłuszczu, na średniej mocy palnika.
  4. Pamiętaj, iż podczas umieszczania masy na patelni, dobrze jest spłaszczyć placki łyżką — tak, by utworzyć okrągłe placki.
  5. W momencie, gdy placki zarumienią się z obu stron, to przełóż je na talerz. Smacznego!

Z czym podać moskole?

Po usmażeniu warto podkręcić smak placków ziemniaczanych po góralsku. Aby smakowały możliwie jak najlepiej, możesz podać moskole z kilkoma ciekawymi dodatkami. Najlepiej smakuje w towarzystwie bryndzy, czyli sera owczego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by polać placki swoim ulubionym sosem lub przygotować gulasz mięsny. Wszystko zależy od twoich preferencji smakowych.

Jeśli nie wiesz, co przygotować na obiad, to sięgnij po przepis na szwedzkie klopsiki w sosie. Znajdziesz go na naszym kanale wideo:

Idź do oryginalnego materiału