Taormina, czyli Perła Sycylii. Co warto zobaczyć?

manawpodrozy.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: Taormina


Taormina nie bez powodu nazywana jest “Perłą Sycylii”. To jedno z najpiękniejszych miasteczek na tej wyspie. Jego wyjątkowość polega na niesamowitym położeniu. Zawieszone na zboczu Monte Tauro, ok. 150 metrów nad poziomem Morza Jońskiego, robi ogromne wrażenie na każdym, kto postanowi je odwiedzić. Taormina to także przepiękne wybrzeże i plaże. Odnajdą się tutaj zarówno miłośnicy słonecznych kąpieli, pięknych zabytków, jak i górskich wędrówek. Tym ostatnim polecamy szlak z Taorminy do położonego na skalnym wzgórzu, Castelmolo.

Taormina

Taormina to niewielkie miasto położone na wschodnim wybrzeżu Sycylii, u podnóża Etny. Jego umiejscowienie między Mesyną a Katanią gwarantuje mu świetną komunikację. Jest to najsłynniejszy sycylijski kurort. w okresie podobno jest tu tłoczno, gwarnie i… bardzo drogo. Mamy dla Was jednak radę! Wystarczy przyjechać po sezonie! Wtedy można cieszyć się samotnością na głównym deptaku i placach Taorminy, a także odpocząć w ciszy w niezwykłych okolicznościach przyrody tutejszego parku i rezerwatu Isola Bella.

Isola Bella w Taorminei

Taormina- jak dojechać?

Taormina jest bardzo dobrze skomunikowana z innymi sycylijskimi miastamia. Dojedziemy tutaj zarówno autobusem (dworzec autobusowy znajduje się niedaleko amfiteatru greckiego), a także pociągiem (dworzec kolejowy znajduje się tuż nad morzem). My podróżowaliśmy z Katanii do Taorminy zarówno autobusem firmy Interbus, jak i regionalnymi pociągami.

Autobus w jedną stronę kosztował 5,20 euro, a pociąg 5,50 euro. Z dworca autobusowego do centrum miasta dotrzemy w ok. 10 minut. Dłuższa droga czeka nas jeżeli wybierzemy pociąg. Wtedy jesteśmy skazani na ok. 25 – minutowy spacer przepięknym, ale stromym szlakiem. Do Taorminy dojedziemy także z Messyny, Palermo, a także bezpośrednio z lotniska w Katanii.

Widok na dworzec kolejowy w Taorminie
Dworzec Kolejowy w Taorminie
Szlak prowadzący z dworca kolejowego do centrum Taorminy

Taormina- co warto zobaczyć?

Taormina zachwyca na każdym kroku. Centrum miasta pełne jest pięknych zabytków. Życie w sercu Taorminy “kręci się” wokół głównej ulicy Corso Umberto. Tutaj odnajdziemy kościoły, pałace, kamienice i urokliwe, wąskie uliczki, w których warto się zagubić. Można w nich odszukać restauracji pełnych włoskich dań, kawiarni, w których królują pistacje, a także pięknych widoków z Etną i Morzem Jońskim w roli głównej. Będąc w Taorminie koniecznie należy także odwiedzić starożytny amfiteatr grecki. Jego lokalizacja i widoki, jakie się z niego rozpościerają są niesamowite!

Taormina widziana z teatru greckiego

Myślisz Taormina, widzisz Isola Bella! Ta niezwykła wyspa połączona wąskim przesmykiem z lądem musi znaleźć się na obowiązkowej liście miejsc do zobaczenia. W trakcie pobytu w Taorminie nie sposób również pominąć tutejszego parku. Znajduje się on w centrum miasta, jednak można tutaj poczuć wyjątkową ciszę i spokój. Do tego w gratisie dostajemy niesamowite widoki. jeżeli już mowa o widokach to w czasie zwiedzania Taorminy nie sposób pominąć pięknych szlaków prowadzących do miasteczka Castelmolo.

Taormina teatr grecki

1. Antyczny Teatr Grecki

Teatr Grecki w Taorminie należy obowiązkowo zobaczyć. To drugi pod względem wielkości (po Syrakuzach) teatr grecki na Sycylii. Ma 109 metrów średnicy i 20 metrów wysokości. W latach świetności mógł pomieścić choćby 10 tysięcy widzów. Został wzniesiony przez Greków w III wieku p.n.e. Charakteryzuje się wyjątkowym położoniem na skalistym wzgórzu. Zorientowany jest w kierunku południowo-wschodnim, dzięki czemu można z niego podziwiać Etnę oraz wybrzeże Morza Jońskiego. Widoki bajkowe!

Dla turystów został udostępniony cały amfiteatr, scena, orkiestra, a także jeden z korytarzy, który na nią prowadził. W jednym z pomieszczeń warto poświęcić chwilę na zobaczenie filmu, na którym można dojrzeć wizualizacje dawnego teatru. Koniecznie należy także odwiedzić ulokowaną na szczycie teatru kawiarnię i napić się w niej kawy. Zwłaszcza, iż mamy ją w cenie biletu!

Wstęp do Teatru Greckiego jest płatny. Koszt to 13,5 euro za osobę dorosłą (2024 r.).

Taormina teatr grecki
Taormina teatr grecki

2. Corso Umberto- to wokół tej ulicy toczy się życie miasta

Corso Umberto to główny deptak Taorminy. Ma niecały kilometr długości. Jest on “zamknięty” z dwóch stron bramami, którymi przed laty wjeżdżano do miasta. Od strony północny jest to Brama Messyńska, a od południowej – Brama Katańska. Wzdłuż niej znajdują się liczne butiki, sklepy z pamiątkami, restauracje i kawiarnie. Spacerując nią warto także zwrócić uwagę na kilka ciekawych obiektów.

Taormina – Brama Katańska
Taormina – Brama Messy ńska

Wchodząc do miasta od strony Bramy Mesyńskiej (wejdziemy nią, jeżeli do Tarominy przyjedziemy autobusem) po naszej prawej stronie wyrasta Pałac Corvaja. Wzniesiony w XIV wieku w przeszłości pełnił siedzibę parlamentu sycylijskiego. Dalej znajduje się barokowy kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W jego wnętrzu znajdują się pozostałości po teatrze rzymskim. Jego większy fragment można zobaczyć za kościołem. Możliwe jest choćby zejście do niego (wstęp jest bezpłatny).

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej – Taormina
Taormina – teatr rzymski
Taormina – teatr rzymski
Taormina – Pałac Corvaja

Idąc dalej dotrzemy do Placu IX Kwietnia. To tak naprawdę jeden wielki punkt widokowy. Rozpościera się z niego niesamowity widok na wybrzeże Morza Jońskiego, a także okoliczne wzniesienia. Przy placu stoi kościół św. Józefa. Wzniesiona w XVII wieku świątynia jest chyba jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w Taorminie.

Plac IX Kwietnia i kościół św. Józefa
Plac IX Kwietna – Taromina
Brama łącząca Plac IX Kwietnia i Plac Katedralny

Kolejno, czeka na nas następny plac. To plac katedralny, a swoją nazwę wziął oczywiście od tego, iż znajduje się na nim katedra. W przeciwieństwie do poprzednich świątyń ta jest dużo starsza, bo pochodzi z XIII wieku. Przy placu katedralnym stoi również budynek ratusza, a w jego centralnym punkcie znajduje się barokowa fontanna. Woda tutaj wypływa z pysków koni. Podobno jej wypicie ma przynieść szczęście.

Przemierzając Corso Umberto warto skręcić w liczne, odchodzące od niej wąskie uliczki. Znajdują się w nich nie tylko kawiarnie i restauracje, ale i galerie sztuki. Są także miejscem, w którym turyści bardzo chętnie robią sobie zdjęcia.

Taromina – plac katedralny
Taromina – fontanna na placu centralnym

3. Villa Comunale- park miejski w Taorminie

Villa Comunale to połączenie parku miejskiego z ogrodem botanicznym. Znajduje się niedaleko Corso Umberto. Stanowi całkowite przeciwieństwo tej popularnej ulicy. Króluje tu cisza i spokój. Jest też wytchnieniem od promieni słonecznych, bo bardzo gęsto rosną tu przeróżne egzotyczne rośliny. Dają one cień, który jest tak wyszukiwany w słoneczne i gorące dni. Poza tym, z ogrodów Villa Comunale rozpościera się przepiękny widok na wybrzeże Morza Jońskiego, zatokę Naxos, a także Etnę. istotną informacją dla rodziców jest fakt, iż znajduje się tu plac zabaw.

Villa Comunale – Taromina
Villa Comunale – Taormina

Park ten został zbudowany przez szlachciankę- Florence Trevelyan. Przez długie lata był jej własnością (tak samo jak wyspa Isola Bella wraz z posiadłością). W parku kazała choćby sobie wybudować wieżę, z której obserwowała ptaki. Dzisiaj park jest publiczny, a wstęp do niego jest bezpłatny.

Villa Comunale – Taormina

4. Isola Bella

Isola Bella, czyli piękna wyspa. To miejsce, które najczęściej znajduje się na widokówkach z tego pięknego miasta. Nic dziwnego jest po prostu piękna! Połączona z lądem dzięki wąskiego przesmyka, który co chwilę “chowa się” pod wodami Morza Jońskiego. Czasami, aby na nią dotrzeć trzeba zdjąć buty i zamoczyć nogi. Na wyspie została zbudowana rezydencja, w której mieszkała wspomniana szlachcianka Florence Trevelyan. Do lat 90. XX wieku pozostawała w rękach prywatnych. Wówczas przeszła na własność publiczną, Utworzono tu rezerwat przyrody, który jest udostępniony do zwiedzania za opłatą. Przy wyspie stacjonują także łódki, które umożliwiają opłynięcie jej dookoła.

Isolla Bella – Taormina
Isolla Bella – Taormina
Isolla Bella – Taormina

Przy Isola Bella znajduje się także piękna, bezpłatna plaża. Jest kamienista, więc jeżeli macie zamiar korzystać z kąpieli w wodzie, to koniecznie zaopatrzcie się w specjalne obuwie do wody. Podobno wokół Isola Belli są także fantastyczne warunki do nurkowania. Sami, nie próbowaliśmy.

Z centrum do Isola Bella dojdziemy po schodach. Ich pokonanie od Bramy Mesyńskiej zajmie ok. 25 minut. Możliwe jest także skorzystanie z kolejki linowej, która jednak w czasie naszego pobytu nie kursowała.

Isolla Bella – Taormina
Isolla Bella – Taormina

5. Belvedere di Via Pirandello

Pozostając w temacie Isola Bella, koniecznie należy odwiedzić Belvedere di Via Pirandello. To punkt widokowy, z którego rozciąga się niesamowity widok właśnie na piękną wyspę! Gdzie szukać tego miejsca? Znajduje się przy drodze prowadzącej do centrum miasta. jeżeli przyjedziesz tu autobusem, to wystarczy spod dworca zejść ok. 200 metrów w dół. P.S. Tuż obok tego punktu widokowego zaczynają się schody, które zaprowadzą nas wprost na plażę przy Isola Bella.

Widok z Belvedere di Via Pirandello na Isola Bella

6. Kaplica wykuta w skale- Madonna della Roca

Kaplica wykuta w skale znajduje się na wzniesieniu, na wysokości ok. 300 m n.p.m. Została wzniesiona w XIII wieku na pamiątkę wydarzeń, jakie tu miały miejsce. Według wierzeń, pewnemu pasterzowi, który schronił się w grocie w trakcie burzy, ukazała się Matka Boża. W związku z tym postanowiono w tej grocie zbudować kapliczkę. Warto wejść do jej wnętrza i zobaczyć wyjątkowe i unikatowe sklepienie, które jest częścią wspomnianej groty.

Sprzed kaplicy rozciąga się przepiękny widok na Taorminę, wybrzeże Morza Jońskiego, a także Etnę. Aby się tutaj dostać należy pokonać setki schodów. Droga poprowadzona nimi rozpoczyna się w okolicach Placu IX Kwietnia.

Kaplica wykuta w skale
Schody prowadzące do kaplicy z centrum Taorminy

7. Zamek Taormina

Tuż nad kaplicą Madonna della Roca, na szczycie Monte Tauro (397 m n.p.m.) znajdują się ruiny zamku. Przypuszczalnie został on wzniesiony przez Arabów. Do dzisiejszych czasów ostał się tylko i jedynie wysoki na kilka metrów mur zewnętrzny. Spod zamku rozpościerają się widoki na Taorminę, a także sąsiednią Castelmolę.

Widok na Taorminę z zamkiem spod kościoły św. Błażeja

8. Szlak Saracenów i Castelmola

Dla osób kochających trekking i piękne widoki obowiązkowym punktem podczas wizyty w Taorminie musi być Szlak Saracenów. Ta niezwykła ścieżka prowadzi do zawieszonego na skalnej półce miasteczka – Castelmola. Sam szlak jak i miasteczko opisaliśmy dokładnie w osobnym wpisie- Castelmola i Szlak Saracenów.

Wzdłuż Szlaku Saracenów rośnie mnóśtwo opuncji. Widok na Taorminę
Szlak Saracenów prowadzi z Taorminy do Castelmola

Co warto skosztować w Taorminie?

My, nie należymy do osób znających się na kulinarii, jednak możemy Wam polecić dwa miejsca, które zrobiły na nas ogromne wrażenie. Pierwsze to cukiernia Taormina D’Amore. Znajdziemy tu nie tylko pyszne ciasta i croissanty (oczywiście z pistacjowym nadzieniem), ale i wyśmienite lody. Drugim miejscem, które możemy Wam polecić jest Novè. To miejsce, gdzie królują pistacje pod różnymi postaciami!

Słodkości z cukierni Taormina D’Amore

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału