Taormina to jedno z najpiękniejszych i najbardziej znanych miast na Sycylii. Położone jest na zboczu góry, z której rozciąga się malowniczy widok na Morze Śródziemne. To malownicze miasteczko przyciąga turystów swoimi wąskimi, brukowanymi uliczkami, urokliwymi placami, oraz bogatą historią sięgającą czasów starożytnych.
Szybko można tutaj dojechać z Katanii, gdzie znajduje się lotnisko. Bardzo często można spotkać tutaj Polaków. I my też spotkaliśmy. Jedni przyjeżdżali wypożyczonymi samochodami, a inni autobusem. Taormina to miejsce, gdzie historia łączy się z nowoczesnością, a przepiękne krajobrazy, ciepły klimat i urok miasta sprawiają, iż jest to jedno z najciekawszych miejsc na włoskiej wyspie.
Chwilę wcześniej byliśmy w sąsiedniej miejscowości Castelmola, znajdującej się powyżej. Warto ją zobaczyć i oba te miejsca można odwiedzić w ciągu kilku godzin. Polecamy od razu nasz przewodnik po ciekawych atrakcjach we Włoszech, ponad 40 miejsc, które warto zobaczyć.

Taormina – parking
Największe zabytki i to, co warto zobaczyć w Taorminie znajduje się w centrum, do którego nie można wjechać samochodem. My zatrzymaliśmy się na parkingu piętrowym, bardzo dobrym do rozpoczęcia wycieczki po mieście. Znajdziesz go na mapach Google jako Porta Catania Parking.
- Współrzędne parkingu: 37.8506, 15.2805.
Przy wjeździe pobiera się bilet, a potem opłaca w kasie automatycznej. Parking ma kilka pięter. My staliśmy na piętrze czwartym i potem jechaliśmy na piętro siódme. Tam wchodziło się na teren najpiękniejszej części miasta. W Taorminie byliśmy 1 godzinę i 30 minut. Zapłaciliśmy 7 euro za postój. w okresie turystycznym 1 godzina postoju kosztuje 5 euro. Potem z kolejnymi jest coś taniej, ale i tak trzeba trochę zapłacić. Jest to jednak bardzo dobra opcja, bo z parkingami w okolicy jest problem. Dodatkowo w tym są kamery.
Atrakcje w Taorminie – co warto zobaczyć?
Czas naszego zwiedzania Taorminy to 1 godzina i 30 minut. Nie zatrzymywaliśmy się w żadnej restauracji, tylko oglądaliśmy zabytki i interesujące miejsca.
Windą dojeżdżamy na 7. piętro i wychodzimy na duży plac. Już z niego można obejrzeć interesujące widoki. Mamy trochę chmur na niebie i krajobrazy nieco ograniczone. Z Taorminy widać Etnę, jednak my jej nie widzieliśmy. Może uda się w kolejnych dniach.
Kierujemy się dalej na wąskie uliczki miasteczka. Już na początku mamy kościół Sant’Antonio Abate. Znajduje się w nim szopka. Jest to mniej znana i unikalna atrakcja Taorminy. Wejście jest bezpłatne, a zwiedzanie zajmuje kilka minut. Potem można wpłacić dobrowolną kwotę.
Corso Umberto
Wchodzimy na Corso Umberto, czyli główną ulicę w centrum Taorminy. Spacerując tą ulicą, można poczuć niepowtarzalną atmosferę miasta. Tutaj wszystko się dzieje. Od Corso Umberto odchodzi wiele różnych uliczek, którymi można dotrzeć w różne zakamarki. Ulica ciągnie się od Bramy Messyny (Porta Messina), aż do Bramy Katanii (Porta Catania).
Wzdłuż ulicy znajduje się wiele zabytkowych pałaców, kościołów, a także wąskich kamienic, które zachowały swój tradycyjny charakter. Pełno tutaj sklepów z pamiątkami, lokalnymi wyrobami, modą i biżuterią. Można tu również znaleźć stylowe kawiarnie, restauracje i lodziarnie, serwujące tradycyjne sycylijskie potrawy, takie jak arancini (kulki ryżowe) czy granita (chłodny deser).


Katedra w Taorminie i Piazza IX Aprile
Ulica prowadzi do wielu ważnych zabytków, w tym do Katedry w Taorminie (Duomo di Taormina) oraz Piazza IX Aprile, malowniczego placu z cudownymi widokami na okolicę. Dodatkowo znajduje się tu kościół św. Józefa. Jesteśmy na placu i w każdą stronę, w którą się obrócimy, to zobaczymy coś ciekawego.
Tutaj także spotykamy najwięcej osób. Sama katedra jest pod wezwaniem św. Mikołaja. Po wejściu do środka nie widać przepychu. Jest to bardzo surowa, ale imponująca budowla wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku, podobno na miejscu innej świątyni. Warto zwrócić uwagę na ołtarz główny, który znajduje się w centralnej części świątyni.
Katedra Taorminy, mimo iż jest jednym z najbardziej odwiedzanych zabytków miasta, ma dość skromny wygląd w porównaniu do innych katedr na Sycylii. Można tutaj porównać ją np. z katedrą w Noto.

Fontanna
Na Piazza Duomo znajduje się fontanna, która od razu przyciąga uwagę. Na jej środku w najwyższym miejscu, mieści się figura minotaura, chociaż można też przeczytać, iż to centaur. Bardziej wydaje się być prawdziwa pierwsza opcja, ponieważ minotaur jest symbolem Taorminy.
Idziemy dalej główną ulicą i mamy Palazzo Corvaja, czyli pałac, który można zobaczyć z zewnątrz. Przed nim znajduje się mały plac i jest także kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Dalej już mamy wyjście przez Bramę Messyny.

Teatr starożytny w Taorminie (Teatro Antico di Taormina)
Gdy przy Pałacu Corvaja skręcimy w prawo, to dotrzemy do starożytnego teatru, czyli jednej z najważniejszych atrakcji Taorminy. Dojście od pałacu zajmuje kilka minut. Prowadzi tam uliczka z pamiątkami prawie na każdym kroku. Aby wejść na teren teatru, trzeba zakupić bilet wstępu. Bilet normalny kosztował 14 euro.
My postanowiliśmy tam nie wchodzić, chociaż to miejsce jest bardzo popularne. Ludzie chwalą je za dobrze zachowane oraz cudowny widok na Etnę. Może gdyby pogoda była dobra i z widokiem na wulkan, to wtedy byśmy się zdecydowali. Widzieliśmy już podobne budowle, dlatego tym razem odpuściliśmy.
Główna ulica Taorminy
I wróciliśmy na główną ulicę Taorminy, Corso Umberto. Tutaj na każdym kroku mamy coś ciekawego. Są różne zabytki, więc ciężko wszystko wymieniać. Po prostu trzeba się wybrać na wycieczkę od jednej bramy do drugiej i w międzyczasie odchodzić w boczne uliczki, gdy będzie coś interesującego. Sporo ludzi siedziało przy restauracjach, jednak mamy luty, więc turystów i tak nie było zbyt wiele.
Wszędzie były boksy z pamiątkami. Od razu zwraca uwagę wystrój sklepów. Wszędzie są cytryny, kolor żółty, szyszki i głowy mężczyzny oraz kobiety. Ich jest najwięcej. My kupiliśmy dwie w Noto. Tutaj w Taorminie ceny były trochę wyższe, ale też sporo magnesów było po 1 euro, więc można coś w fajnej cenie znaleźć.







Zamek
Nad miastem góruje zamek. Świetnie go widać z sąsiedniego Castelmola. Pod zamkiem mieści się Kościół Matki Boskiej na Skale (Chiesa Madonna della Rocca). Dojście z centrum miasteczka od głównej ulicy do kościoła zajmuje 30 minut, natomiast do zamku 40. Trasa prowadzi do góry po schodach.
Kolejka linowa
Niedaleko plaży znajduje się dolna stacja kolejki, którą można wyjechać do góry. Jest to też interesująca opcja dotarcia do góry lub zjazdu w dół. Kolejka kursuje co kilkanaście minut i kosztuje kilka euro.
- Współrzędne dolnej stacji kolejki: 37.8552, 15.3003.
- Współrzędne górnej stacji kolejki: 37.8544, 15.2910.
Czy warto pojechać do Taorminy? Według mnie tak. To jedno z najpiękniejszych miasteczek na Sycylii, które odwiedziliśmy.
