1. Wyszukiwarki lotów
Przygodę z tanim lataniem powinnaś/powinieneś zacząć od znalezienie odpowiedniej wyszukiwarki lotów. Aplikacji oraz wyszukiwarek jest mnóstwo, jedne są lepsze, inne gorsze. Tak naprawdę musisz sam/a przekonać się, która wyszukiwarka będzie Tobie najbardziej odpowiadać.
Ja bardzo lubię pracować na Skyscanner, ponieważ zamiast szukać lotu w konkretnym terminie, mogę wybrać opcję SZUKAJ NAJTAŃSZEGO MIESIĄCA. Tym sposobem dowiaduje się, kiedy lot będzie najtańszy i mogę zaplanować podróże na przyszły rok. Nie oznacza to oczywiście, iż od razu kupuję bilety, po prostu sprawdzam, kiedy najlepiej kupić bilety w miejsce, które potencjalnie chciałabym odwiedzić. Obserwuj również na Instagramie i Facebooku portale typu Fly4free, które publikują w mediach społecznościowych linki z tanimi lotami.
Bardzo ważne! Na wyszukiwarce lotów nie kupuj biletów! zwykle pobierają one całkiem spore prowizje i mogą robić problemy w przypadku odwołania lotów (tanie linie lotnicze często umywają ręce, gdy kupujesz bilet u pośrednika). Wejdź na stronę linii lotniczej i tam dokonaj zakupu.
2. Jak znaleźć tanie loty?
Dobrze, masz już wyszukiwarkę lotów, teraz pora na znalezienie tanich lotów. Oto kilka porad, które świetnie się sprawdzą:
- Lotów szukaj tylko i wyłącznie w tygodniu, najlepiej w godzinach pracujących lub nocnych (najlepiej we wtorki i środy). Po godzinach pracy i w weekendy ceny lotów są podbijane przez linie lotnicze, a to dlatego, iż większość osób ma czas.
- Korzystaj z trybu incognito i staraj się nie wyszukiwać kilkanaście razy dziennie tego samego lotu, podbijasz w ten sposób cenę. A jeżeli już to zrobiłaś/eś to skorzystaj z urządzenia, które ma inne IP.
- Nie kupuj biletu na ostatnią chwilę, zwykle się drogie. Zastanów się, gdzie chciałabyś/chciałbyś polecieć w przyszłym roku i sprawdź z wyprzedzeniem, w jakim miesiącu znajdziesz tanie loty.
- Bądź elastyczny z terminem i kierunkiem. Najtaniej kupisz bilet na lot w środku tygodnia.
- Zawsze sprawdzaj połączenia z różnych lotnisk, ceny potrafią zaskakiwać. Mnie najczęściej wychodzi taniej kupić lot z Wrocławia lub Warszawy i zapłacić za paliwo oraz parking, niż lecieć z Poznania.
- Kombinuj z przesiadkami z różnych lotnisk na świcie. Dobrze sprawdza się to, gdy chcesz opuścić kontynent i lecieć, np. na wyspę. Państwa mają swoje małe linie lotnicze. Warto sprawdzić, czy nie bardziej opłaca się lecieć do danego państwa i tam przesiąść się na krajowe linie lotnicze lub skorzystać z innej formy transportu.
Podobają się Tobie moje treści?
3. Płać kartą walutową
Płać kartą walutową z bilety lotnicze i noclegi. U mnie świetnie sprawdza się karta Zen, która nie pobiera prowizji za przewalutowanie i ma bardzo korzystny kurs.
4. Zaoszczędź na bagażu
Jeszcze kilka lat temu tanie linie lotnicze oferowały całkiem sporych rozmiarów bagaż, który był w cenie biletu. Te czasy dawny minęły bezpowrotnie… w tej chwili można bezpłatnie zabrać na pokład torbę wielkości plecaka. jeżeli wybierasz się na dosłownie kilka dni, to warto zastanowić się, czy nie wystarczył by Tobie jedynie plecak. Zaręczam, iż umiejętne i oszczędne pakowanie można opanować do perfekcji a pisze to kobieta, która na pierwsze wyprawy brała największą walizkę, jaka była dostępna na rynku.
W dodatku na pokład możesz wnieść poduszkę (co niektórzy wypełniają ją ciuchami) oraz przewieszony przez szyję aparat, który odciąży Twój bagaż. Pamiętaj, iż w przypadku problemów z dużym bagażem zawsze możesz coś wyjąć i na siebie założyć. To standardowe zachowanie na lotnisku, ponieważ nikt nie chce dopłacać ogromnych sum.
5. Nie kupuj miejsca w samolocie
Kupowanie miejsca w samolocie to strata pieniędzy. zwykle samoloty nie są wypełnione po brzegi i możesz się przesiąść. Nikt z tego tytułu nie robi problemów. Ale najlepiej zrobić to po starcie, gdy można odpiąć pasy, nie zrobisz zamieszania i pozwolisz każdemu usiąść.
6. Noclegi
Zanim kupisz bilety lotnicze, tylko dlatego, iż są bardzo tanie, sprawdź ceny noclegów. Czasem okazuje się, iż loty są za gorsze, ale ceny hoteli w tym terminie są tak wysokie, iż niektórzy rezygnują z lotu, który już kupili. Dlatego przed dokonaniem zakupu, zawsze sprawdź, chociaż pobieżnie ceny noclegów i korzystaj z aplikacji! Niektóre aplikacje, jak np. Booking oferują całkiem niezłe zniżki, jeżeli dokonujesz rezerwacji przez aplikację. Warto o tym pamiętać i sprawdzić, czy cena różni się od tej proponowanej przez przeglądarkę (kilka razy nacięłam się, iż cena była niższa przez przeglądarkę). jeżeli znajdziesz hotel, który Ciebie interesuje to wpisz jego nazwę w Google i poszukaj ofert na innych portalach noclegowych. Często okazuje się, iż w innym miejscu jest taniej, co nie oznacza, iż na tej wyszukiwarce zawsze są tańsze noclegi.
Noclegi z klimatem
Najczęściej korzystam z Booking, Aribnb i Slowhop. Bardzo cenię sobie Slowhop, szczególnie gdy szukam noclegu w Polce, ponieważ mają nietypowe i niezwykle klimatyczne miejscówki w stylu slow. Przez Slowhop znalazłam między innymi domek na wodzie na Mazurach oraz domek z panoramicznym widokiem w Beskidzie Wyspowym. Slowhop ma w swojej ofercie wiele domków na drzewie, jurt, domków pośród lasu, nad samym jeziorem itd. Jedne są okrutnie drogie, inne bardzo tanie. zwykle nie robie rezerwacji przez Slowhop, tylko dzwonię bezpośrednio. AlohaCamp to kolejna dość nowa wyszukiwarka klimatycznych noclegów, głównie na terenie Polski.