Takiego Pałacu Kultury już nikt nie pamięta. Tak wyglądał zaraz po wybudowaniu. Lśnił na kilometr

gazeta.pl 6 godzin temu
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli stolicy. Mało kto jednak pamięta, jak prezentował się tuż po zakończeniu budowy. Zanim zyskał obecny wygląd, musiał przejść kilka zmian.
Pałac Kultury i Nauki, zaprojektowany przez architekta Lwa Rudniewa został wybudowany w latach 1952–1955 na zlecenie rządu PRL. To dar radziecki, który miał być symbolem przyjaźni między ZSRR a Polską. Zbudowany w stylu realizmu socjalistycznego z elementami art déco, stał się najwyższym budynkiem w Polsce i jednym z najwyższych w Europie. w tej chwili wygląda nieco inaczej niż w początkowych latach. Nie tylko zmienił się jego kolor, ale także niektóre elementy.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy rząd zafunduje Warszawie międzywojenny Disneyland? Budowa Pałacu Saskiego


Pałac Kultury. Historia monumentalnego budynku
Wznoszenie Pałacu Kultury wiązało się z ogromnymi trudnościami, nie tylko technicznymi, ale także społecznymi. Budowa rozpoczęła się na miejscu zburzonego przedwojennego kompleksu, a sam proces był jednym z najbardziej skomplikowanych przedsięwzięć inżynieryjnych w Warszawie. Mimo wielu głosów krytyki, które domagały się jego rozbiórki, budynek zachował swoje miejsce na mapie stolicy. W 1989 roku wnętrze zostało rozszerzone o przestrzeń wystawową, a także o teatr i kino. W 2007 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.


Jak wyglądał kiedyś Pałac Kultury? Zmiany w wyglądzie budowli
Przed laty budynek miał piaskową fasadę, a jego powierzchnia była nieskazitelnie czysta. Z biegiem lat pod wpływem smogu i zanieczyszczeń powietrza elewacja zszarzała, co całkowicie zmieniło jego wygląd. W czasach PRL-u Pałac mierzył tylko 230,68 m, dopóki w 1994 roku nie zamontowano anteny, która podniosła jego wysokość do 237 m. Co więcej, w tamtych czasach nie miał zegara, który pojawił się dopiero w 2000 roku. Dziś jego tarcza jest jednym z jego najbardziej charakterystycznych elementów. Po więcej zdjęć zapraszamy do galerii.


Pałac Kultury i Nauki w Warszawie lata 1955 - 1961 Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe


Co można zobaczyć w Pałacu Kultury i Nauki? Nie tylko widok na stolicę
Znajdują się tam cztery teatry – Studio, Dramatyczny, Lalka oraz 6. piętro, a także dwa muzea: Narodowe Muzeum Techniki oraz Muzeum Ewolucji PAN. W Pałacu mieści się również kino "Kinoteka", a na wyższych piętrach Collegium Civitas oraz Rada Doskonałości Naukowej. Dodatkowo jest tam Sala Kongresowa, która może pomieścić 3000 osób (jest nieczynna od 2014 roku), a także Pałac Młodzieży z basenem. Z tarasu widokowego, który znajduje się na 30. piętrze, turyści mogą podziwiać panoramę stolicy.
Idź do oryginalnego materiału